Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Pomoc dla drukarń fleksograficznych

Pomoc dla drukarń fleksograficznych

Nowa Biała Księga opublikowana przez firmę Miraclon szczegółowo analizuje sposób, w jaki opracowana przez nią technologia PureFlexo Printing zapobiega niepożądanej rozlewności farby, która od początku istnienia fleksodruku stanowi główne wyzwanie w przypadku druku rozpuszczalnikowego na foliowych podłożach giętkich. W majowym wydaniu „Świata DRUKU” znajdą Państwo poświęcony temu tematowi obszerny artykuł autora publikacji – Johna Andersona, dyrektora ds. zaawansowanych zastosowań druku w firmie Miraclon.

Niepożądana rozlewność farby występuje wtedy, gdy farba rozlewa się poza pierwotnie wyznaczone obszary obrazu powierzchni drukującej płyty fleksograficznej, tworząc aple, półtony, linie i/lub tekst (pozytywowy lub negatywowy) o gorszej rozdzielczości elementów, oraz inne często spotykane wady związane z kolorem. Jak na ironię, stało się to bardziej powszechne, odkąd marki zaczęły używać fleksodruku jako wysokiej jakości procesu drukowania, który nadaje się do najtrudniejszych prac, np. w projektach opakowań standardowo wykorzystujących rastry o liniaturze 120–150 lpi. Dotychczas marki, drukarnie i przetwórcy traktowali ten problem jako uporczywy produkt uboczny farb o wysokiej płynności, niewsiąkliwych podłoży, dużych sił nacisku i wysokich prędkości maszyn stosowanych w tym procesie. Powodowane przez niego „brudne wydruki” oznaczają konieczność obniżenia prędkości maszyn, częstsze nieplanowane przestoje w celu wyczyszczenia płyt — średnio sześć na maszynę na dobę, jak wynika z badań firmy Miraclon — oraz spadek tolerancji konfiguracji maszyn.

Dokument pt. „PureFlexo Printing. Jak zaawansowany uniwersalny patterning powierzchni płyt ogranicza niepożądaną rozlewność farby” wyjaśnia przyczyny rozlewności farby, przedstawia objawy oraz tłumaczy, dlaczego działania korygujące często stosowane przez operatorów maszyn — regulacja sił nacisku, używanie twardszych taśm i farb o niższej lepkości — tylko zastępują pierwotny problem innymi, takimi jak zapychanie się płyty, mikro otwory, nie dodruki i spadek gęstości. Następnie szczegółowo analizuje, jak PureFlexo Printing – najnowsza, zaawansowana wersja technologii patterningu powierzchni płyt, wykorzystuje opracowane zaawansowane struktury o wielkości zaledwie kilku mikronów do rozkładania nacisku, zatrzymywania farby i bardziej precyzyjnego dostarczania jej na powierzchnię podłoża.

„Opracowanie technologii PureFlexo Printing poprzedziło wiele lat badań i wymagało wiedzy w dziedzinie mechanizmów transferu farby. W rezultacie uzyskano znaczną poprawę tolerancji druku opakowań giętkich i kluczowe narzędzie do przerwania błędnego koła działań korygujących. Ta innowacja oferuje znaczne oszczędności kosztów w wyniku poprawy czasu pracy maszyny, jak również oszczędności kosztów i korzystny wpływ na środowisko w wyniku ograniczenia strat materiału i energii. Pozwala też lepiej planować wydajność procesów laminowania i przetwarzania na etapie postpressu” — mówi autor publikacji, John Anderson, dyrektor ds. zaawansowanych zastosowań druku w firmie Miraclon.

  • Obecnie 5 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 5/5 (1 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Firma EFI uruchomiła nową usługę, która ułatwia dostawcom usług poligraficznych uzyskanie certyfikatu zgodności Ghent PDF Output Suite 5.0. Wykorzystuje on sprawdzony zestaw testów PDF opracowany przez Ghent WorkGroup (międzynarodową organizację użytkowników i stowarzyszeń zajmujących się sztuką graficzną) i jest przeznaczony dla cyfrowych maszyn drukarskich wykorzystujących serwery druku EFI Fiery Digital Front End (DFE).

Stowarzyszenie FESPA zachęca do wzięcia udziału w trzeciej międzynarodowej ankiecie, której celem jest dostarczenie branży aktualnych informacji na temat trendów panujących w branży oraz rozpoznanie rzeczywistych wyzwań i możliwości, przed którymi stoją drukarze i twórcy oznakowani w czasie po pandemii. Wyniki FESPA Print Census 2023 umożliwią organizacji lepsze wspieranie swoich członków w podejmowaniu świadomych decyzji i długoterminowym rozwoju.

Wraz z końcem czerwca wielu z Państwa rozpoczęło już urlop – niezależnie od stylu planowanego wypoczynku i kierunku podróży życzymy wszystkim udanych wakacji! Tych zaś z Państwa, którzy najbliższy czas spędzą jeszcze za biurkiem, zachęcamy do zapoznania się z planowaną zawartością letniego wydania „Świata DRUKU”, nad którym już pracujemy.
Tradycyjnie w numerze lipcowo-sierpniowym powrócimy do tematyki druku mało- i wielkoformatowego, druku na żądanie, druku na tekstyliach, upominków reklamowych. Coś dla siebie powinni znaleźć także miłośnicy sitodruku, druku sublimacyjnego i tampondruku. Planujemy też poruszyć tematykę prepressu, zarządzania barwą oraz systemów POS.
Publikacja dostępna będzie w dodatkowej bezpłatnej dystrybucji na naszym stoisku na wrześniowych targach reklamy i druku Festiwal Marketingu (Warszawa, 14–15.09 br.), będzie też obecna na poznańskich targach DREMA (13–16.09.2022 r.). Z tym wydaniem wyruszymy także dalej – do Warszawy, na XVI Konferencję z cyklu „Akademia Zarządzania Barwą”, która odbędzie się 26 października br., i na którą już teraz zapraszamy wszystkich miłośników Color Managementu.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.