Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Innowacyjna w skali świata inwestycja uruchomiona w Płocku

Innowacyjna w skali świata inwestycja uruchomiona w Płocku

Od lewej: Giuseppe Ronzoni, Simon Huber, Günther Birkner, Oliver Dirmaier i Dariusz Stańczak

W zakładzie Innovia Films w Płocku w dn. 4 maja 2022 r. została uruchomiona pierwsza na świecie linia produkcyjna o szerokości 6 m, w pełni zaprojektowana i przygotowana specjalnie do produkcji folii termokurczliwej na bazie poliolefin o niskiej gęstości, przeznaczonej do wytwarzania etykiet termokurczliwych. Celem inwestycji wartej 23 mln euro jest zwiększenie w Polsce dostępności pływającej folii poliolefinowej, której – jak podkreśla producent – wydajność i proekologiczne właściwości mają pomóc firmom w realizacji celów środowiskowych związanych z recyklingiem opakowań i gospodarką o obiegu zamkniętym.

Z folii wykonanej z poliolefin o niskiej gęstości wytwarza się wytrzymałe i pływające rękawy termokurczliwe oraz etykiety, które w prosty i szybki sposób można oddzielić od butelek i pojemników z tworzywa PET, HDPE i PP. To bardzo ułatwia proces ich segregacji i recyklingu (stosowana jest tu metoda separacyjno-sedymentacyjna, czyli wykorzystująca różnice gęstości – folia ta unosi się na wodzie, co pozwala na łatwe oddzielenie jej od cięższych płatków PET, opadających na dno zbiorników flotacyjnych). Dzięki temu uzyskuje się wysokiej jakości surowiec (płatki PET) do ponownego wykorzystania. Materiał termokurczliwy na bazie folii poliolefinowej jest przeznaczony do pakowania żywności, głównie napojów i produktów mlecznych, ale także artykułów chemii gospodarczej, środków higieny osobistej i kosmetyków.

Innovia Films do swojego bogatego portfolio folii specjalistycznych niedawno dołączyła nowy produkt – RayoFloat APO. To przezroczysta, niepowlekana folia termokurczliwa, która unosi się na wodzie, ponieważ jej gęstość wynosi poniżej 0,93 g/cm³. Ponadto jest to materiał połyskliwy, odporny na ścieranie, o wysokiej drukowności. Stopień kurczliwości wynosi do 70%. Folia RayoFloat została zatwierdzona przez europejską platformę butelek PET EPBP. Można ją także z powodzeniem stosować na pojemnikach wykonanych z HDPE i PP.

Co istotne, firma CCL Label, do której należy Innovia Films, od lat współpracuje z międzynarodowymi markami w opracowywaniu pojemników PET nadających się do recyklingu w obiegu zamkniętym (bottle-to-bottle). Rękawy termokurczliwe wykonane z poliolefin to łatwy w recyklingu odpowiednik opakowań z PP i PE, gdyż materiał ten należy do tej samej rodziny tworzyw sztucznych. Jak mówi Günther Birkner, członek zespołu zarządzającego w CCL Label, „projektowanie opakowań pod recycling” jest coraz ważniejsze dla wielu światowych marek – etykiety odgrywają ważną rolę w tym procesie, a właściwości użytkowe materiałów etykietowych w dużej mierze mogą wspomagać możliwości recyklingu i ponownego wykorzystania surowców. „Celem inwestycji w Polsce jest znaczne zwiększenie możliwości produkcyjnych w zakresie poliolefinowych folii termokurczliwych, które jeszcze niedawno były bardzo trudno dostępne. Dzięki globalnej sieci zakładów CCL jesteśmy w stanie przetwarzać folię RayoFloat w gotowe rękawy pod nazwą EcoFloat i szybko dostarczać je na linie pakujące. Ponieważ są one łatwe w odzyskiwaniu i przetwarzaniu, inicjatywa ta umożliwi naszym klientom podniesienie stopnia recyklingu ich opakowań” – wyjaśnia specjalista.

Nowa linia produkcyjna w płockim zakładzie

„Otwarcie linii produkcyjnej jest zwieńczeniem naszej strategicznej inwestycji w produkcję wysokowydajnej folii termokurczliwej. Dzięki niej zbliżamy się do zamkniętego obiegu opakowań, czyli ważnego celu dla firm produkujących dobra konsumpcyjne. Nowe moce pozwolą nam zaopatrywać producentów etykiet i rękawów termokurczliwych w wysokiej jakości pływający materiał termokurczliwy. Pomoże to zrewolucjonizować nie tylko wygląd opakowań, ale cały rynek, przez co klienci będą dokonywać bardziej proekologicznych wyborów” – mówi Dariusz Stańczak, Plant Manager w Innovia UK i Polska.

Günther Birkner dodaje: „Inwestycja ta wpisuje się w nasze zobowiązanie. Jego istotą jest zwiększenie poziomu recyklingu tworzyw sztucznych i podjęcie kroków w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, zgodnie z tym, co zadeklarowaliśmy podpisując Globalne Zobowiązanie Nowej Gospodarki Tworzywami Sztucznymi pod przewodnictwem fundacji Ellen MacArthur. W przyszłości rządy będą wyznaczać cele dotyczące wskaźników recyklingu odpadów komunalnych. Ich realizacja nie będzie możliwa bez inwestycji w nowe technologie produkcji materiałów opakowaniowych, które powstały w myśl koncepcji »projektowania pod recykling«. Opakowania z materiału EcoFloat spełniają wymagania określone w wytycznych dotyczących projektowania opakowań”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Firma EFI uruchomiła nową usługę, która ułatwia dostawcom usług poligraficznych uzyskanie certyfikatu zgodności Ghent PDF Output Suite 5.0. Wykorzystuje on sprawdzony zestaw testów PDF opracowany przez Ghent WorkGroup (międzynarodową organizację użytkowników i stowarzyszeń zajmujących się sztuką graficzną) i jest przeznaczony dla cyfrowych maszyn drukarskich wykorzystujących serwery druku EFI Fiery Digital Front End (DFE).

Stowarzyszenie FESPA zachęca do wzięcia udziału w trzeciej międzynarodowej ankiecie, której celem jest dostarczenie branży aktualnych informacji na temat trendów panujących w branży oraz rozpoznanie rzeczywistych wyzwań i możliwości, przed którymi stoją drukarze i twórcy oznakowani w czasie po pandemii. Wyniki FESPA Print Census 2023 umożliwią organizacji lepsze wspieranie swoich członków w podejmowaniu świadomych decyzji i długoterminowym rozwoju.

Wraz z końcem czerwca wielu z Państwa rozpoczęło już urlop – niezależnie od stylu planowanego wypoczynku i kierunku podróży życzymy wszystkim udanych wakacji! Tych zaś z Państwa, którzy najbliższy czas spędzą jeszcze za biurkiem, zachęcamy do zapoznania się z planowaną zawartością letniego wydania „Świata DRUKU”, nad którym już pracujemy.
Tradycyjnie w numerze lipcowo-sierpniowym powrócimy do tematyki druku mało- i wielkoformatowego, druku na żądanie, druku na tekstyliach, upominków reklamowych. Coś dla siebie powinni znaleźć także miłośnicy sitodruku, druku sublimacyjnego i tampondruku. Planujemy też poruszyć tematykę prepressu, zarządzania barwą oraz systemów POS.
Publikacja dostępna będzie w dodatkowej bezpłatnej dystrybucji na naszym stoisku na wrześniowych targach reklamy i druku Festiwal Marketingu (Warszawa, 14–15.09 br.), będzie też obecna na poznańskich targach DREMA (13–16.09.2022 r.). Z tym wydaniem wyruszymy także dalej – do Warszawy, na XVI Konferencję z cyklu „Akademia Zarządzania Barwą”, która odbędzie się 26 października br., i na którą już teraz zapraszamy wszystkich miłośników Color Managementu.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.