Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Komori H-UV – innowacyjny system suszenia UV podbija rynek

Komori H-UV – innowacyjny system suszenia UV podbija rynek

Coraz więcej instalacji innowacyjnego systemu suszenia Komori H-UV na świecie jest dowodem na to, że ta – pokazana po raz pierwszy podczas targów Ipex 2010 – technologia cieszy się coraz większym zainteresowaniem drukarń z całego świata, również z Polski. W drukarni Chroma z Żar pracuje od kilku miesięcy pierwsza w naszym kraju maszyna wyposażona w to ciekawe, przynoszące szereg korzyści rozwiązanie. Kolejne polskie drukarnie przymierzają się do zakupu tego systemu, co świadczy o tym, że poszukują innowacyjnych rozwiązań, usprawniających procesy produkcyjne i pozwalających na uzyskanie przewagi konkurencyjnej.

Komori H-UV to innowacyjny system suszenia UV, wykorzystujący lampę ultrafioletową i farby UV o wysokiej czułości do suszenia świeżo zadrukowanego arkusza. To połączenie zalet druku konwencjonalnego i UV: natychmiastowe suszenie druków gotowość do dalszej obróbki, krótkie cykle produkcyjne, druk na trudnych podłożach, eliminacja prószenia, łatwość uszlachetniania, odporność mechaniczna oraz połysk jak w technologii konwencjonalnej. „Można śmiało powiedzieć, że mamy do czynienia z rozwiązaniem pod wieloma względami rewolucyjnym – mówi Tadeusz Figurski, wiceprezes firmy Reprograf, która jest wyłącznym dystrybutorem marki Komori w Polsce. – Przede wszystkim suszenie H-UV jest około dwukrotnie bardziej wydajne energetycznie w stosunku do rozwiązania bazującego na tradycyjnych lampach UV; wyeliminowano tu całkowicie ozon, który niestety powstaje przy konwencjonalnych lampach UV. Poza aspektem ekologicznym, zapobieganie powstawania ozonu eliminuje go tu jako czynnik szkodliwy dla metalowych elementów maszyny. Technologia H-UV sprawdza się doskonale w druku jedno- i dwustronnym. Przy druku dwustronnym instaluje się jedną lampę H-UV nad przewrotką do wysuszenia pierwszej strony odbitki i na krótkim wykładaniu do wysuszenia drugiej strony. Dzięki temu oszczędza się miejsce na konieczne w technologii konwencjonalnej zespoły suszące przed przewrotką czy też wydłużone wykładanie na końcu. Efekt to krótsza, a przez to mniej kosztowna i zajmująca mniej miejsca maszyna drukująca, wydajniejsze suszenie pozwalające na sprawniejszą obróbkę wydrukowanych arkuszy, oszczędność energii, a finalnie – redukcja kosztów produkcji i wiele jeszcze innych zalet”.
Podobnie jak w tradycyjnych systemach suszenia UV, tu również czynnikiem inicjującym cały proces jest fotopolimeryzacja uruchamiana przez promienie UV. Istotnym elementem jest fakt, że czułość wykorzystywanych tu fotoinicjatorów została dostosowana do specjalnie zaprojektowanych lamp oraz farb UV, co jest wynikiem wieloletnich badań firmy Komori, prowadzonych wspólnie z partnerami technologicznymi. W efekcie energia dostarczona do lamp H-UV, a w konsekwencji do pracy systemu suszenia jest tu wykorzystywana znacznie wydajnie, a zapotrzebowanie energetyczne H-UV jest około 4-krotnie niższe niż w konwencjonalnej suszarce UV. Technologia H-UV umożliwia również suszenie materiałów niewsiąkliwych, jak folie i tworzywa sztuczne, nawet przy dużym stopniu pokrycia farbą, przy czym gwarantuje zawsze podwyższoną jakość końcowego produktu.
Kolejne pozytywy to aspekty środowiskowe. Jak podaje producent, przy zastosowaniu systemu H-UV wielkość emisji CO2 stanowi zaledwie 25% emisji pojawiającej się przy zastosowaniu konwencjonalnych systemów suszenia. Wysoka jakość końcowego produktu jest tu osiągana dzięki procesom bez proszkowania, co oznacza że rozwiązanie to jest przyjazne dla środowiska. Ponieważ ilość ciepła rozpraszanego przez lampę jest niezwykle mała, a podczas suszenia arkusz rozgrzewa się zaledwie do 4–5ºC (nie do 40ºC, jak w klasycznych suszarkach UV), oprócz aspektów środowiskowych, technologia ta zapobiega odkształceniu się arkuszy pod wpływem temperatury.
„Dzięki tak wielu zaletom tego rozwiązania koszty wstępne wdrożenia technologii H-UV są znacznie niższe niż w przypadku konwencjonalnego systemu UV, a montaż jest mało obciążający dla budżetu użytkownika – mówi Tadeusz Figurski. – Cieszy nas fakt, że drukarze na całym świecie nie pozostają obojętni na te korzyści. Coraz więcej instalacji maszyn z systemem H-UV na świecie dowodzi tego, że technologia ta staje się doskonałą alternatywną dla tradycyjnych sposobów suszenia UV, a jednocześnie nie zaproponowano do tej pory rynkowi konkurencyjnego rozwiązania. Jesteśmy przekonani – czego dowodem jest pierwsze jej wdrożenie również w naszym kraju – że także rodzimi drukarze w coraz większym stopniu zainteresują się naszą propozycją. Zapraszamy więc serdecznie do kontaktu z nami”.

  • Obecnie 4 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 4.2/5 (5 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.