Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Druga KBA Rapida do zadruku tektury falistej w drukarni Werner Kenkel

Druga KBA Rapida do zadruku tektury falistej w drukarni Werner Kenkel

W ostatnim czasie park maszynowy drukarni Werner Kenkel wzbogacił się o drugą wielkoformatową maszynę offsetową firmy Koenig & Bauer – KBA Rapida 145+5+L SPC ALV2. Podobnie jak pracująca tu z powodzeniem od kilku lat KBA Rapida 162a, znajdzie ona zastosowanie przede wszystkim przy zadrukowywaniu powierzchni opakowań z tektury falistej, zwiększając moce produkcyjne drukarni w tym zakresie o ok. 80%.

Obie wielkoformatowe maszyny KBA Rapida pracujące w firmie Werner Kenkel znajdują zastosowanie przy drukowaniu i uszlachetnianiu opakowań. Inwestycja w nową maszynę zwiększyła moce produkcyjne firmy Werner Kenkel w tym zakresie o ok. 80%.
Werner Kenkel Spółka z o.o. to rdzennie polska rodzinna firma, założona w 1979 roku. Od początku swojej działalności specjalizuje się w produkcji opakowań z tektury litej oraz falistej, wykorzystując do tego druk fleksograficzny i offsetowy. Obecnie prowadzi działalność w trzech lokalizacjach. Nowoczesna część offsetowa mieści się w zbudowanym w ostatnich latach zakładzie w Krzycku Wielkim. Właśnie tutaj w 2010 roku została zainstalowana maszyna KBA Rapida 162a, tu również niedawno rozpoczęła pracę nowa KBA Rapida 145. Mówi Damian Kenkel – współwłaściciel firmy: „Najważniejszymi przesłankami dla zakupu kolejnej maszyny drukującej był stale rozwijający się w Polsce rynek opakowań, rosnące oczekiwania klientów oraz chęć zwiększenia mocy produkcyjnych. O wyborze firmy KBA zdecydowały w dużej mierze bardzo pozytywne doświadczenia z pierwszą maszyną KBA Rapida 162a, pozyskaną częściowo z dotacji unijnych. Przez cztery lata była ona wykorzystywana przede wszystkim do produkcji typowych opakowań. Teraz – dzięki przeniesieniu większości tej produkcji na maszynę KBA Rapida 145 – w większym stopniu będziemy mogli wykorzystać jej niebagatelne możliwości w zakresie uszlachetniania i efektów specjalnych”.
Nowo zakupiona maszyna to nieco mniejsza „siostra” modelu Rapida 162a, wyposażona w pięć zespołów drukujących i wieżę lakierującą oraz dostosowana do produkcji, w jakiej specjalizuje się Werner Kenkel. Podniesiona o 420 mm, posiada m.in.: pakiet CX, automatyczny samonakładak typu non-stop, sensoryczny system nakładania bez marki bocznej SIS, niezależne napędy cylindrów płytowych SPC, system kamer do automatycznego ustawiania registrów dla form drukowych PlateIdent, system synchronicznego mycia obciągów gumowych i dociskowych CleanTronic Synchro, niezależny i symultaniczny napęd SRW pozwalający na mycie wałków w nieużywanych zespołach drukujących podczas trwającej produkcji, energooszczędną technologię suszenia KBA VariDry Blue, wodno-glikolowe systemy chłodzenia. Na uwagę zasługują również systemy kontrolno-pomiarowe: ErgoTronic ColorControl z ErgoTronic Lab oraz QualiTronic ColorControl. Maszyna została wpięta w system logistyki stosów dla samonakładaka i wykładania oraz podłączona do istniejącego systemu komputerowego i IT, z którym współpracuje też wcześniej zainstalowana KBA Rapida 162a.
O ponownym wyborze firmy Koenig & Bauer jako dostawcy zdecydowało – jak zapewnia Wiesław Grabsztunowicz, szef produkcji i główny planista w firmie Werner Kenkel – kilka czynników: „Mając na względzie wymagany format maszyny, pod uwagę braliśmy ograniczone grono producentów. Firmę KBA znamy od kilku lat jako sprawdzonego dostawcę z siedzibą położoną tuż przy polskiej granicy, co uznajemy za dużą zaletę. Przez kilka lat pracy z zastosowaniem maszyny KBA Rapida 162a mieliśmy okazję przekonać się o profesjonalnym podejściu jej polskiego działu serwisowego. Sama maszyna również sprawowała się znakomicie. Wielką zaletą jest znajomość jej możliwości przez naszych pracowników. Wszystko to spowodowało, że zdecydowaliśmy się ponownie zaufać marce Koenig & Bauer”.
Maszyna KBA Rapida 145 została skonfigurowana z myślą o przejęciu większości zleceń dotychczas realizowanych z zastosowaniem jej większego odpowiednika. Tym samym – jak zapewnia Wiesław Grabsztunowicz – zwiększona została elastyczność obu maszyn pod względem drukowania niższych nakładów i krótszego czasu przezbrojenia: „Przez kilka dni wspólnie z przedstawicielami KBA CEE dyskutowaliśmy o optymalnej konfiguracji nowej maszyny. Na względzie mieliśmy zwłaszcza olbrzymi potencjał już pracującej u nas Rapidy 162a, wyposażonej w sześć zespołów drukujących i dwie wieże lakierujące (umożliwiające zastosowanie lakierów dyspersyjnego i UV). Dużą uwagę zwróciliśmy na możliwość przeniesienia do maszyny KBA Rapida 145 większości prac, wymagających lakieru dyspersyjnego oraz na jej prędkość, która sięga 15 tys. arkuszy/h. To znacznie odciążyło posiadaną już przez nas maszynę, którą chcemy wykorzystywać obecnie do realizacji wysoko przetworzonych opakowań o wysokim stopniu uszlachetnienia”.
Obie maszyny pracują w zakładzie w Krzycku Wielkim. Pozwala to na podłączenie ich w ramach wspólnych systemów: komputerowego i logistycznego. Wiesław Grabsztunowicz zwraca uwagę na fakt, że dzięki wysokiej automatyzacji ich obsługa jest ograniczona do minimum: „Obie maszyny posiadają automatyczne systemy kontroli druku, nadawania farb czy pracy non-stop. Ich parametry pozwoliły nam na stworzenie w ramach firmy nowego działu, specjalizującego się w produkcji standów reklamowych, do których wykonania niezbędne są podłoża o wysokiej gramaturze”.
To oznacza, że portfolio produkcyjne firmy Werner Kenkel, na które składają się przede wszystkim opakowania (począwszy od prostych, a skończywszy na wysoko przetworzonych, wielokolorowych, realizowanych na indywidualne zamówienie klienta), zostało rozszerzone o zupełnie nowy dla niej asortyment. Damian Kenkel podkreśla: „Naszymi klientami są najwięksi światowi gracze, między innymi z branż FMCG, elektronicznej czy chemicznej. Ich wymogi jakościowe wymuszają na nas ciągłe inwestycje w nowoczesny park maszynowy. Ostatni zakup maszyny KBA Rapida 145 doskonale wpisuje się w tę strategię”.
Jan Korenc, prezes firmy KBA CEE, dodaje: „Cieszymy się, że kierownictwo firmy Werner Kenkel po raz drugi obdarzyło nas olbrzymim zaufaniem, wybierając maszynę KBA Rapida 145. Wierzymy, że jej konfiguracja, stworzona wspólnie przez przedstawicieli obu firm, przyczyni się do dalszego rozwoju tej drukarni. Maszyna posiada szereg funkcji, pozwalających na wykonywanie symultanicznych procesów narządzania. Została dostosowana przede wszystkim do ekstremalnie szybkiego i opłacalnego wykonywania dużej ilości tzw. krótkich serii. Jesteśmy dumni z faktu, że firma Werner Kenkel umocniła swoją pozycję w gronie polskich zakładów poligraficznych, które w obszarze produkcji offsetowej bazują na zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach Koenig & Bauer”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.