Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Lithrone GX40 od Komori

Lithrone GX40 od Komori

Podczas niedawnego dnia otwartego zorganizowanego przez firmę Komori w zakładach produkcyjnych Tsukuba po raz pierwszy zademonstrowana została nowa wersja pełnoformatowej arkuszowej maszyny offsetowej, przeznaczonej na rynek produkcji opakowań – Lithrone GX40. Dostępna jest ona w dwóch wariantach – klasycznym oraz RP, uwzględniającym dwustronne zadrukowywanie arkuszy bez konieczności ich odwracania. Zdaniem producenta zastosowane w niej rozwiązania automatyzujące pracę i usprawniające proces produkcji są swego rodzaju rewolucją w tym segmencie rynkowym.

Europejska premiera udoskonalonej maszyny Lithrone GX40/GX40RP zaplanowana jest na wrzesień br. Klienci ze Starego Kontynentu będą mogli się z nią zapoznać, odwiedzając zmodernizowane niedawno Centrum Technologii Poligraficznych w Utrechcie (Holandia), gdzie zostanie zainstalowany pierwszy pokazowy model.
Rynek produkcji opakowań to wciąż jeden z „najgorętszych” segmentów branży poligraficznej, charakteryzujący się wysoką dynamiką rozwoju i wymuszający tym samym – m.in. na producentach maszyn drukujących – ciągłe udoskonalanie swoich rozwiązań. Oczekiwaniom tym stara się wyjść naprzeciw firma Komori – dostawca mający w portfolio maszyny offsetowe arkuszowe i zwojowe, stalorytnicze, wklęsłodrukowo-offsetowe oraz cyfrowe inkjetowe, jak również stale rozszerzaną gamę sprzętu z zakresu prepress i postpress oraz różnorodne materiały eksploatacyjne. Najnowsza premiera firmy to flagowy produkt, stworzony z myślą o segmencie opakowań – udoskonalona arkuszowa maszyna offsetowa Komori Lithrone GX40.
Projektując maszynę Lithrone GX40, konstruktorzy firmy Komori brali pod uwagę kluczowe aspekty, związane z produkcją opakowań: możliwość zastosowania różnych, także nietypowych podłoży; projektowanie opakowań o niestandardowych kształtach; zastosowanie większej liczby kolorów oraz efektywną produkcję niskich nakładów. Zwrócono również uwagę na aspekty ekologiczne, coraz częściej podnoszone przez drukarnie oraz ich odbiorców – właścicieli marek, jak również na bezpieczeństwo wytwarzanych opakowań w kontekście ich ochrony przed podróbkami. Jak zapewnia Komori, model Lithrone GX40 wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, zapewniając drukowanie z wysokim poziomem wartości dodanej oraz możliwość zastosowania różnorodnych efektów specjalnych. Maszyna od podstaw została stworzona w ścisłej współpracy z producentami opakowań, których wymagania zostały uwzględnione przy projektowaniu jej elementów elektronicznych i mechanicznych, jak również sterującego urządzeniem oprogramowania i systemów automatyzujących pracę.
Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje zintegrowany system kontroli kolorystycznej KHS-AI, umożliwiający bardzo szybkie narządzanie i błyskawiczną zmianę zlecenia. Wysoką jakość drukowania zapewniają m.in. sprawny system przekazywania arkuszy oraz innowacyjny system nafarbiania. Maszyna pracuje z prędkością maksymalną 18 tys. ark./h, nawet przy bardzo grubych podłożach.
Maszyna Lithrone GX40 została wyposażona w szereg innowacyjnych rozwiązań usprawniających jej pracę, ułatwiających obsługę, a co najważniejsze – zapewniających optymalną jakość i wydajność produkcji. Za właściwą kontrolę kolorystyczną i automatyczne pasowanie odpowiada tu skaner PDC-SX, wyposażony m.in. w moduł PDF Comparator System (porównujący skanowaną odbitkę z oryginalnym plikiem PDF). Systemy nakładania i wykładania pracujące w trybie non stop – wraz z dedykowanym systemem logistyki stosu – umożliwiają z kolei automatyczne dostarczanie kolejnej partii arkuszy i odbieranie już zadrukowanej, bez konieczności zatrzymywania maszyny. System inspekcji PQA-S umożliwia sprawdzanie kolejnych arkuszy przy użyciu tych samych parametrów kontrolnych; wadliwe arkusze są oznaczane specjalnym paskiem bądź od razu przekazywane do osobnego modułu odbiorczego. Z myślą o śledzeniu opakowań podczas całego łańcucha dostaw w systemie nakładania zainstalowano inkjetowy system numerowania arkuszy, umożliwiający łatwą identyfikację produktu, jak również wychwytywanie błędów powstałych na etapie przygotowalni oraz drukowania. Ciekawą funkcją jest możliwość włączania/wyłączania wałków farbowych, pozwalające na odseparowanie układu farbowego, podczas gdy maszyna ma włączony bieg jałowy. To z kolei umożliwia szybkie uzyskanie właściwej gęstości i stabilności po wznowieniu jej pracy, co przekłada się na mniejsze straty papieru.
Podczas dnia otwartego w Tsukuba zaprezentowany został także „siostrzany” model maszyny, umożliwiający jednoprzebiegowe zadrukowywanie arkuszy papieru po obu stronach, ale bez konieczności stosowania skomplikowanych zespołów odwracania arkusza: Lithrone GX40RP. Został on zaprojektowany z myślą o produkcji wielokolorowych opakowań z wykorzystaniem kartonów o wysokiej gramaturze. Maszyna może zadrukowywać do 10 kolorów po obu stronach podłoża i jest wyposażona w te same rozwiązania, automatyzujące i usprawniające jej pracę, jakie posiada model GX40. Co więcej, można ją z powodzeniem dostosować do drukowania z wykorzystaniem farb UV bądź wyposażyć w innowacyjny system suszenia H-UV.
Mówi Tadeusz Figurski, wiceprezes firmy Reprograf, dystrybutora marki Komori w Polsce: „Cieszymy się, że już wkrótce nasza oferta zostanie rozbudowana o tę innowacyjną i przełomową maszynę drukującą. Polski rynek opakowań ma bardzo duży potencjał i z pewnością znajdą się na nim firmy zainteresowane udoskonalonym modelem GX40/40RP. Zastosowane tu rozwiązania, m.in. w obszarze automatyzacji produkcji i systemów kontrolno-pomiarowych, to najwyższa klasa, potwierdzająca pozycję firmy Komori jako światowego lidera w produkcji innowacyjnych, wszechstronnych i wydajnych rozwiązań dla branży opakowań”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Wrocławska spółka technologiczna Scanway Industry we współpracy z ekspertami, praktykami oraz pasjonatami opracowała drugą edycję raportu o sytuacji branży poligraficznej i opakowaniowej w 2022 r. Publikacja skupia się na aktualnej kondycji branży i perspektywach jej rozwoju, a jednym z ważniejszych zagadnień poruszonych przez twórców jest szukanie odpowiedzi na pytanie, gdzie firmy mogą szukać oszczędności.

Francuska firma Data One – jeden z największych na tamtejszym rynku dostawców drukowanych i cyfrowych materiałów marketingowych – jest pierwszym w Europie (i jednym z pierwszych na świecie) użytkowników najnowszej maszyny cyfrowej HP PageWide Advantage 2200 (o jej premierze pisaliśmy TUTAJ). To kolejne rozwiązanie HP w zakładzie w Gaillon (Normandia) – pracują tam już maszyny z rodziny PageWide: modele T250 i T240 HD. Uzupełnienie parku maszynowego ma na celu przyspieszenie ekologicznej transformacji drukarni, a jednocześnie opracowanie nowych produktów i zwiększenie potencjału wzrostu.

W dn. 14–16 marca 2023 r. w centrum wystawienniczym w Monachium kolejny raz odbędzie się połączone wydarzenie, skupiające globalny przemysł przetwórczy, papierniczy i poligraficzny. Mowa o targach CCE International (wystawa dla przemysłu tektury falistej i litej), ICE Europe (wystawa poświęcona obróbce papieru, folii i taśm) i InPrint (koncentrująca się na technologii druku przemysłowego).

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.