Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Pierwszy w Polsce system CtP Agfa Avalon N8-90

Pierwszy w Polsce system CtP Agfa Avalon N8-90

Przy systemie Avalon N8-90 stoją: Izabela Jasińska-Klocek - dyrektor drukarni db Print Polska (z certyfikatem Ugra) i Jarosław Suchodolski - regionalny szef sprzedaży Agfa Graphics.

W drukarni db Print Polska z Grodziska Mazowieckiego zainstalowano pierwszy w Polsce system CtP bazujący na pełnoformatowej naświetlarce Avalon N8-90 XT, sterowany najnowszą wersją workflow Apogee 10. W ostatnim czasie firma db Print Polska uzyskała certyfikat Ugra potwierdzający zgodność produkcji ze specyfikacją PSO.

Drukarnia db Print Polska, działająca od 2005 roku jako część międzynarodowej grupy obejmującej zakład poligraficzny we Francji (będący spółką macierzystą), drukarnię cyfrową w Belgii oraz biura handlowe w USA i Maroku, identyfikuje się jako „ekologiczna drukarnia offsetowa”. W ostatnich miesiącach firma db Print Polska, we współpracy z Agfa Graphics, zrealizowała szereg inwestycji sprzętowych oraz podjęła działania zmierzające do uporządkowania procedur i procesów w zakresie prepressu i drukowania oraz standaryzacji produkcji.

System wdrożony w db Print Polska bazuje na termicznej naświetlarce CtP Agfa Avalon N8-90XT, rekomendowanej przez producenta jako najszybsze tego typu urządzenie na rynku. Naświetlarka miała swoją premierę na ubiegłorocznych targach drupa, a jej wdrożenie w db Print Polska jest pierwszym zrealizowanym a Polsce i jednym z pierwszych na świecie.

Linia zainstalowana w grodziskiej drukarni pod koniec poprzedniego roku obejmuje wielokasetowy, automatyczny podajnik płyt z automatycznym usuwaniem przekładek, naświetlarkę Avalon N8-90XT, system automatycznego wycinania otworów szybkiego pasowania (wbudowany w naświetlarkę), wywoływarkę Elantrix 125HX (pracującą w trybie in-line) oraz stacker do automatycznego odbioru płyt (również w trybie in-line). Całością steruje najnowszy system workflow Agfa Graphics Apogee Prepress 10 Integrate. W systemie CtP naświetlane są termoczułe płyty o podwyższonej odporności Energy Elite Eco, które również zadebiutowały na targach drupa 2016.

Izabela Jasińska-Klocek, dyrektor drukarni db Print Polska: „W naszej centrali z rozwiązań prepressowych tego belgijskiego producenta korzysta się od dawna. Z tego też względu, mimo że posiadaliśmy naświetlarkę CtP innego dostawcy (pracującą w technologii fotopolimerowej), w 2010 roku wdrożyliśmy system workflow Apogee 8. Oba zakłady offsetowe wchodzące w skład grupy – polski i francuski – ściśle ze sobą współpracują, więc kompatybilność na poziomie prepressu, choćby w kontekście przesyłanych plików, była nieodzowna. Z czasem okazało się, że nasz rozwój jest na tyle dynamiczny, że musimy wymienić cały system CtP na bardziej wydajny. Chcieliśmy przy tym wdrożyć rozwiązanie proekologiczne, zbieżne z realizowaną przez nas strategią zrównoważonego rozwoju. Dzięki tej inwestycji wydajność naszego działu prepress zwiększyła się o około 50%. Obecnie, zamiast 42 płyt B1 na godzinę, w tym samym czasie jesteśmy w stanie naświetlić ich 68. Tym samym możemy sprawniej dostarczać gotowe formy drukowe do trzech użytkowanych przez nas maszyn drukujących. Warto dodać, że jedna z nich posiada system suszenia H-UV, który znakomicie współgra z płytami Energy Elite Eco, wpisując się jednocześnie w nasze proekologiczne podejście do biznesu”.

Drukarnia db Print Polska wdrożyła niedawno specyfikację PSO (Print Standard Offset), co potwierdza przyznany firmie certyfikat szwajcarskiej organizacji Ugra. W przygotowaniach do jej wdrożenia, zdefiniowaniu odpowiednich procedur i procesów firma db Print Polska skorzystała z pomocy polskiego oddziału Agfa Graphics, której pracownik – Maciej Baur jest certyfikowanym ekspertem Ugra.

„Dla obu stron było to nowe doświadczenie, gdyż db Print Polska była pierwszą firmą, dla której świadczyliśmy tego typu usługę. Całość działań, mimo że rozłożona w czasie, zamknęła się w planowanych 120 godzinach. Warto podkreślić, że – aby wdrożenie specyfikacji PSO było skuteczne – zaangażowana w ten proces musi być cała firma – od osób zarządzających do pracowników poszczególnych działów produkcyjnych. W przypadku db Print Polska udało się to przeprowadzić bardzo sprawnie, dzięki czemu – po lutowym audycie – firma jako pierwsza w naszym kraju uzyskała certyfikat UGRA”, wyjaśnił Maciej Baur z firmy Agfa Graphics.

PAI

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Podczas zbliżających się targów Festiwal Marketingu (Warszawa, Hala Expo XXI, 14–15 września 2022 r.) firma Atrium Centrum Ploterowe zaprezentuje bogaty wybór maszyn ze swojego portfolio. Promowane rozwiązania są przeznaczone do różnorodnych zastosowań – m.in. do zadruku tkanin w technologii DTF, grafik wielkoformatowych, gadżetów. Co jeszcze zobaczymy na stoisku Atrium?

Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej (FEFCO) ogłosiła, że nowy ślad CO2 dla tektury falistej wynosi 491 kg CO2e/t, wykazując znaczną poprawę w porównaniu z 531 kg CO2e/t w ocenie z roku 2018. Wynik ten odzwierciedla ciągłe wysiłki podejmowane przez europejską branżę tektury falistej i dostawców papieru w celu zmniejszenia ich wpływu na środowisko.

Grafmasz wprowadził do oferty kolejny model plotera tnącego marki Sinajet – 0912 MT. To zautomatyzowane urządzenie wyposażone w multigłowicę z różnymi narzędziami tnącymi oraz trzema narzędziami bigującymi z serwomechanizmem obsługuje arkusze o wymiarach 1220 × 900 mm i grubości nawet do 20 mm.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.