Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Stora Enso po dwóch kwartałach 2013: stabilne finanse i nowe inwestycje

Stora Enso po dwóch kwartałach 2013: stabilne finanse i nowe inwestycje

Koncern Stora Enso poinformował o wynikach finansowych za 2. kwartał br. Firma odnotowała w nim stabilność pod względem przepływów gotówkowych z działalności operacyjnej oraz płynności finansowej. Osiągnięte rezultaty pozwoliły na wdrożenie kolejnych, istotnych dla przyszłości Stora Enso kroków inwestycyjnych: budowy biorafinerii w fińskich zakładach Sunila oraz realizacji projektu zakładającego stworzenie papierni i celulozowni w chińskim Guangxi.

„Drugi kwartał 2013 pokazał, z jak różnym otoczeniem rynkowym mamy do czynienia - pisze w komunikacie dla inwestorów i akcjonariuszy Jouko Karvinen, CEO firmy Stora Enso. – Podczas gdy ogólne wyniki finansowe, m.in. w zakresie przepływów gotówkowych, były zgodne z oczekiwaniami, sytuacja w poszczególnych obszarach naszego biznesu wygląda diametralnie odmiennie. Do pozytywów na pewno należy zaliczyć kondycję działu Renewable Packaging, który odnotował znaczące przychody ze sprzedaży, głównie dzięki stabilnemu rynkowi, na którym funkcjonuje. W odniesieniu rok do roku swój zysk EBITDA poprawił dział Biomaterials; warto podkreślić, że będąca w jego gestii celulozownia w urugwajskim Montes del Plata wchodzi w finalną fazę budowy. Po kilku słabych kwartałach poprawiła się także sytuacja działu Building & Living. Wpływ na to miał cykliczny powrót koniunktury oraz wdrażane przez nas działania naprawcze. Rozczarowanie w kolejnym już kwartale przyniósł natomiast dział Printing & Reading, który generuje straty wynikające ze spadku popytu na wiele gatunków podłoży drukowych, przy czym spadek ten jest znacznie większy niż długookresowy spadek strukturalny”.
W 2. kwartale br. Stora Enso osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 2 717 mln euro, tj. na poziomie porównywalnym z analogicznym okresem ub.r. i nieco wyższe od tych z 1. kwartału br. Zysk operacyjny EBIT wyniósł w nim 124 mln euro, przy 144 mln euro przed rokiem i 118 mln euro w 1. kwartale br. Znaczący wzrost rok do roku odnotowano pod względem przepływów gotówkowych z działalności operacyjnej: z 248 mln euro do 344 mln euro. Płynność finansowa wyniosła z kolei 1,8 mld euro i była wyższa o 100 mln euro w porównaniu z 1. kwartałem br. Po nienajlepszym początku roku 2. kwartał firma Stora Enso zakończyła z zyskiem netto wynoszącym 21 mln euro.
„Mimo przyzwoitych wyników osiągniętych w 2. kwartale br. nie oczekujemy, że otoczenie rynkowe ulegnie w przewidywalnej przyszłości znaczącej poprawie – kontynuuje Jouko Karvinen. – Plan restrukturyzacyjny ogłoszony w kwietniu, mający przynieść oszczędności rzędu 200 mln euro rocznie, staje się kluczowy dla zabezpieczenia naszej przyszłości. Biorąc pod uwagę obecną sytuację działu Printing & Reading, przede wszystkim on zostanie objęty kolejnymi redukcjami, choć takowe będą dotyczyć także pozostałych jednostek biznesowych Stora Enso. Ogłaszane przez nas na przestrzeni ostatnich siedmiu miesięcy zamknięcia trzech maszyn produkujących papiery gazetowe zostały zrealizowane zgodnie z planem. Chociaż fakt ten powinien być zauważalny w naszym bilansie popytu i podaży już w drugim półroczu, pod względem poprawy wyników finansowych stanie się w pełni odczuwalny dopiero w roku 2014”.
Jednocześnie firma ogłosiła wdrożenie kolejnych ważnych projektów inwestycyjnych, z których największym jest budowa zintegrowanej papierni i celulozowni w chińskim Guangxi. „Otrzymaliśmy długo wyczekiwaną zgodę na rozpoczęcie projektu ze strony Chińskiej Komisji ds. Rozwoju Narodowego i Reform – mówi Jouko Karvinen. – Co więcej, uzgodniliśmy z naszym chińskim partnerem, że cały projekt zostanie zrealizowany w dwóch fazach. Najpierw – przy zastosowaniu pochodzącej z importu celulozy – uruchomiona zostanie maszyna do produkcji tektury i wdrożone będą niezbędne ku temu inwestycje przemysłowe. Dopiero w drugim etapie powstanie nowa celulozownia. W znowelizowanej wersji projekt ma przynieść tak samo atrakcyjne stopy zwrotu jak przewidywał to oryginał, przy czym dzięki modyfikacji naszego planu będziemy mogli dostarczać lokalnie wytwarzane, najwyższej klasy tektury konsumenckie już o rok wcześniej niż zakładano. Co więcej, średniookresowe wydatki kapitałowe z nim związane zostaną zredukowane o połowę. Projekt w nowej wersji da też nam i naszemu lokalnemu partnerowi więcej czasu na zbudowanie własnego zaplecza, jeżeli chodzi o włókna oraz prowadzenie zrównoważonej działalności leśnej, zgodnie z lokalnymi przepisami i przy pełnym wsparciu wszystkich udziałowców przedsięwzięcia”.
Koszty związane z pierwszą fazą projektu wyniosą ok. 760 mln euro, a maszyna do produkcji tektury ma rozpocząć produkcję na początku 2016 roku.
Drugim nowo zaanonsowanym projektem jest planowana kosztem 32 mln euro budowa biorafinerii działającej w ramach zakładów Sunila w Finlandii. Zredukuje ona emisję dwutlenku węgla dzięki zastąpieniu w 90% naturalnego gazu przez ligninę uzyskiwaną z ługu czarnego. „Jest to znakomita wiadomość dla całej załogi zakładów Sunila, gdyż inwestycja – poza redukcją CO2 do atmosfery – otworzy przed celulozownią nowe rynki i pozwoli na zwiększenie zyskowności działań. Ze strategicznego punktu widzenia wejście Stora Enso na bazujące na ligninie, specjalistyczne rynki surowców chemicznych jest jeszcze ważniejsze. Skalowalność tego projektu pozwoli na identyczne wdrożenie w pozostałych celulozowniach Stora Enso, przynosząc wartość dodaną i wyższe marże w ich działalności” – mówi Jouko Karvinen.
Przewiduje się, że nowa biorafineria rozpocznie produkcję w 1. kwartale 2015 roku. Jej zakładana roczna sprzedaż ma wynieść 80 mln euro już w roku 2017. Dziś zakłady Sunila, zatrudniające 230 osób, wytwarzają rocznie 370 tys. ton celulozy z drewna miękkiego.
Kierownictwo Stora Enso przewiduje, że przychody ze sprzedaży w kolejnych trzech miesiącach br. będą nieco niższe niż w 2. kwartale, natomiast zysk operacyjny EBIT pozostanie na poziomie podobnym lub wyższym. „Otoczenie rynkowe wciąż nie jest łatwe, ale takowym nigdy nie było. Dlatego kontynuujemy naszą drogę ku przyszłości, krok po kroku, pozostając wierni obranej strategii” – podsumowuje Jouko Karvinen.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.