Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / XXVIII Poligraficzne Konfrontacje w październiku

XXVIII Poligraficzne Konfrontacje w październiku

Stowarzyszenie Absolwentów Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej we współpracy z Zakładem Technologii Poligraficznych IMiP WIP Politechniki Warszawskiej organizuje XXVIII Poligraficzne Konfrontacje „Wady papieru arkuszowego a błędy w procesie drukowania offsetowego. Reklamacje papieru”. Impreza odbędzie się 16 października br. w sali konferencyjnej Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie.

Od „zawsze” drukarze i papiernicy nie mogą znaleźć wspólnego języka przy ocenie wadliwej produkcji poligraficznej, szczególnie wykonanej techniką offsetową. Drukarze bardzo często za wady i błędy obwiniają papier, zaś papiernicy upatrują tych przyczyn w złym przygotowaniu papieru do drukowania, złym jego zadrukowaniu lub złym wykończeniu druku. Praktyka dowodzi, że jedni i drudzy nie są bez winy. Błędy w drukowaniu mogą być spowodowane (ale nie muszą) wadami papieru lub/i błędami procesu drukowania i wykańczania. Wady papieru mogą być przyczyną powstawania błędów w procesie drukowania w każdej technice, tak analogowej, jak i cyfrowej. Wadliwy papier może powodować niemożność uzyskania odbitki o określonej jakości, może być przyczyną zmniejszenia wydajności procesu (tj. powoduje zmniejszenie szybkości drukowania) lub wręcz może uniemożliwić proces jego zadrukowania. Wady papieru, które są przyczyną powstawania błędów w procesie drukowania, można podzielić najogólniej na pięć głównych grup ze względu na miejsce powstawania ich wad. Mamy: wady fabryczne (powstałe w papierni), wady będące wynikiem uszkodzeń w transporcie (wady transportowe przewoźnika lub/i dystrybutora), wady (najczęściej uszkodzenia) papieru spowodowane przez zakłady przetwarzające papier na użytek dystrybutora lub/i drukarza, wady powstałe wskutek nieprawidłowej gospodarki papierem prowadzonej przez dystrybutora i wady spowodowane w drukarni, najczęściej przez złe przygotowanie lub/i nieodpowiedni dobór materiałów do drukowania. Moderatorem konferencji jest prof. nzw. dr hab. inż. Stefan Jakucewicz

 

Czas trwania: 10:00 – ok. 16:00

 

Miejsce: ul. Sapieżyńska 10A, Warszawa

 

Program konfrontacji

 

09:30 – 10:00 Rejestracja uczestników

 

10:00 – 10:10 Przywitanie, wprowadzenie do tematyki konfrontacji, prof. nzw. dr hab. inż. Stefan Jakucewicz, Zakład Technologii Poligraficznych IMiP WIP PW

 

10:10 – 10:50 „Papier czy druk? Rozpoznawanie rodzajów defektów drukarskich” Cz. 1, Janusz Kosiński, Stora Enso Polska.

 

Tematyka wystąpienia będzie obejmowała wybrane problemy występujące w druku offsetowym arkuszowym. Zagadnienia takie jak: ścieranie, dublowanie, delaminacja, mottling zostaną omówione pod kątem ich związku z podłożem procesem druku. Podział na źródło problemu typu „papier lub druk” będzie stanowić główną oś prezentacji.

 

10:50 – 11:05 Sesja pytań i odpowiedzi

 

11:05 – 11:15 Przerwa na kawę i herbatę

 

11:15 – 11:55 „Papier czy druk? Rozpoznawanie rodzajów defektów drukarskich” Cz. 2,

 

mgr inż. Tomasz Rokicki, Stora Enso Polska

 

Tematyka wystąpienia będzie obejmowała wybrane problemy występujące w druku offsetowym arkuszowym. Zagadnienia takie jak: trapping, back trapping, screen trapping, mottling zostaną omówione pod kątem ich związku z podłożem procesem druku. Podział na źródło problemu typu „papier lub druk” będzie stanowić główną oś prezentacji.

 

11:55 – 12:10 Sesja pytań i odpowiedzi

 

12:10 – 12:20 Przerwa na kawę i herbatę

 

12:20 – 13:00 „Papier czy druk? Rozpoznawanie rodzajów defektów drukarskich” Cz. 3, prof. nzw. dr hab. inż. Stefan Jakucewicz, Zakład Technologii Poligraficznych IMiP WIP PW

 

Tematyka jest związana z wpływem wilgotności papieru na wady druków (ścinanie, brak pasowania, niemożność zadrukowania) oraz wpływem pylenia na jakość odbitki. Omówione także zostaną utrudnienia spowodowane elektryzowaniem się papieru. Przedstawione zostaną także procedury prowadzące do wyeliminowania lub zmniejszenia wpływu wilgotności, pylenia i elektryzowania się papieru na jakość odbitki.

 

13:00 – 13:15 Sesja pytań i odpowiedzi

 

13:15 – 13:30 Przerwa na kawę i herbatę

 

13:30 – 14:00 „Wady transportowe”, mgr inż. Wojciech Kossek, Paper Consulting & Trade Wojciech Kossek

 

Omówione zostaną: rodzaje stosowanych środków transportu: morski (statek), lądowy (pociąg, samochód), zasady rozmieszczania ładunków paletowych z papierem oraz katalog wad transportowych, takich jak: uszkodzona rozbita paleta, zdeformowany stos arkuszy, stos papieru przesunięty względem palety, przełożony stos, mokry papier, papier wyschnięty po zamoczeniu, zamoczona paleta, zamoczony papier powlekany, uszkodzenie palet podczas załadunku i rozładunku.

 

14:00 – 14:15 Sesja pytań i odpowiedzi

 

14:15 – 14:30 Przerwa na kawę i herbatę

 

14:30 – 15:15 „Procedury reklamacyjne”, Piotr Lorek

 

Przedstawiona zostanie procedura postępowania reklamacyjnego. Omówione zostaną takie zagadnienia jak: zasady ogólne, zgłoszenie reklamacyjne, wzory niezbędnych dokumentów reklamacyjnych, podstawowe aspekty prawne związane z rękojmią i gwarancją, instytucje prawa rękojmi i gwarancji oraz różnice między nimi, reklamacje konsumentów.

 

15:15 – 15:30 Sesja pytań i odpowiedzi

 

15:30 Lunch i rozmowy indywidualne

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Podczas tegorocznej konferencji z cyklu Akademia Zarządzania Barwą, organizowanej przez nasze wydawnictwo w ramach Akademii Wiedzy, będziemy rozmawiać o tym, jak korzystać z możliwości, które daje color management, aby optymalnie, tanio, efektywnie i ekologicznie prowadzić swoją drukarnię. Zaprezentujemy Państwu nowości rynkowe, m.in. urządzenia X-Rite eXact 2, SunConnect i Epson SD-10, których działanie w praktyce będą Państwo mogli poznać podczas sesji warsztatowych. Zapraszamy 26 października br. do Centrum Konferencyjno-Apartamentowego „Mrówka” w Warszawie.
Współorganizatorami XVI Konferencji z cyklu Akademia Zarządzania Barwą są firmy Epson, Fujifilm, Heidelberg, Reprograf-Grafikus i Sun Chemical. Partnerami wydarzenia są Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Poligraficznego i z pewnością znani Państwu eksperci CM.
Cieszymy się, że w tym roku spotkamy się znów osobiście, a nie w trybie zdalnym, i będziemy mogli wymienić się z Państwem doświadczeniami. Zapraszamy do rejestracji na konferencję pod adresem https://azb.akademia-wiedzy.eu/.
Co w programie wydarzenia?

Firma Fujifilm 29 września br. zaprosiła firmy poligraficzne oraz przedstawicieli prasy branżowej z całej Europy na drugą edycję wydarzenia Peak Performance Print Experience. W Centrum Zaawansowanych Technologii Druku w Brukseli nie zabrakło także przedstawiciela „Świata DRUKU”. Podczas spotkania zaprezentowano nowe urządzenia do druku cyfrowego, nie zabrakło pokazów na żywo (także demonstracji online prosto z Japonii) oraz case study z udziałem jednego z klientów firmy. Odbyła się także pierwsza prezentacja i zapowiedź techniczna nowego urządzenia POD, które ma zostać oficjalnie wprowadzone na rynek w dalszej części tego roku.
Relację z wydarzenia zamieścimy wkrótce na łamach naszego miesięcznika.

NT-ware, oddział Canon produkujący m.in. oprogramowanie chmurowe uniFLOW Online, zajął pierwszą pozycję pod względem sprzedaży na rynku Europy Zachodniej w 2021 r. w kategorii urządzeń i systemów do zarządzania drukiem.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.