Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Zaawansowane rozwiązania Kodaka w Olsztyńskich Zakładach Graficznych

Zaawansowane rozwiązania Kodaka w Olsztyńskich Zakładach Graficznych

Olsztyńskie Zakłady Graficzne SA (OZGraf) są obecnie jedną z największych drukarń dziełowych w Polsce, posiadającą jedną z najbardziej zaawansowanych w kraju linii do oprawy twardej. Jej klientami są firmy z Polski oraz w coraz większym zakresie – z zagranicy. Rozwój oraz innowacyjność, na jakie postawił w ostatnim czasie nowy właściciel firmy – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Kompap SA, które nabyło kilkanaście miesięcy temu od Skarbu Państwa 85% udziałów OZGraf – zaowocowały inwestycjami w zaawansowane technologicznie rozwiązania. Mają one na celu m.in. zwiększenie wydajności firmy i zagwarantowanie jej najwyższej jakości. Jedną z nich był zakup naświetlarki Kodak Magnus 800 Quantum, która zastąpiła tu urządzenie innego producenta. Wraz z nią OZGraf zakupił wywoływarkę Kodak Mercury HD.

OZGraf to drukarnia posiadająca ponad 65-letnią tradycję i od niedawna nowy zarząd, którego prezesem jest obecnie Waldemar Lipka, jednocześnie prezes spółki Kompap SA. Wśród kontrahentów OZGraf dominują największe polskie oficyny wydawnicze, coraz większa część wydrukowanych w OZGraf książek trafia również na rynki zagraniczne: przede wszystkim do krajów skandynawskich, ale również do Wielkiej Brytanii, Kanady, Rosji, Litwy, Czech, Słowacji, Węgier, Chorwacji, Niemiec, Słowenii. Celem OZGrafu jest zapewnienie wysokiej jakości produkowanych tu książek. O niej decyduje niemal każdy poziom produkcji, na którą trafia tu dane zlecenie. Jednym z istotniejszych w całym procesie jest etap przygotowania pracy do drukowania oraz proces naświetlania płyt. W drukarni OZGraf od kilku lat pracowały dwa systemy CtP. Zmiany, na jakie postawił tu kilka miesięcy temu Waldemar Lipka, wygenerowały potrzebę zakupu nowego urządzenia, zapewniającego nie tylko wysoką jakość, ale przede wszystkim większą wydajność naświetlania. „Po wielu testach urządzeń konkurujących firm wybór padł na naświetlarkę Kodak Magnus 800 Quantum. Ale nie była to pierwsza przygoda OZGraf-u z Kodakiem. Od lat pracowaliśmy na systemie workflow Kodak Prinergy, którego zakup właściwie wymusili na nas kilka lat temu klienci; chcieli oni swoje prace akceptować online – mówi Bogusław Kłapkowski, kierownik przygotowalni offsetowej w OZGraf. – Przyglądaliśmy się wówczas również systemom innych producentów i okazało się, że system Kodaka jest najlepszy spośród dostępnych na rynku. Jego zastosowanie w naszej drukarni znacznie skróciło proces przedprodukcyjny. Ostatecznie o naszym wyborze przesądził fakt, że było to narzędzie, które mogło być kompatybilne ze sprzętem, jaki wówczas posiadaliśmy”.
„Prinergy jest rozbudowanym narzędziem sterującym przygotowaniem obrazów płyt. Zapewnia rozbudowane funkcje korekty, normalizacji, zarządzania kolorem oraz optymalizacji. Gwarantuje, że na ekranie monitora, wydruku z drukarki czy proofera, czy wreszcie na płycie drukowej pojawi się zawsze ten sam obraz. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownika umożliwia łatwą i efektywną obsługę. Modularność i skalowalność zapewnia mu elastyczność, wspomagającą proces druku, równocześnie ograniczając koszty produkcji. Cały system działa w konfiguracji klient-serwer, więc sterowanie nim możliwe jest z każdego miejsca na świecie. Znacząco redukuje on proces akceptacji prac oraz kosztów z tym związanych, a także eliminuje powstające w procesie akceptacji błędy” – mówi Łukasz Pudełko.
Pozytywne doświadczenia z Kodakiem, jakie przy okazji inwestycji w nowoczesny workflow miał OZGraf, spowodowały, że po raz kolejny – przy zakupie nowej naświetlarki – wybór padł na tego właśnie producenta.
Mówi Bogusław Kłapkowski: „Zależało nam na tym, aby urządzenie zapewniało doskonałą jakość, dużą wydajność, bo naświetlamy około 8000 płyt miesięcznie (to z pewnością wyróżnia nas na tle innych drukarń dziełowych w naszym kraju, bo to naprawdę duża liczba), a dodatkowo – żeby było bezpieczne, tj. bezawaryjne. System CtP firmy Kodak Magnus 800 z głowicą Quantum był odpowiedzią na wszystkie nasze oczekiwania. Charakteryzuje się on dodatkowo łatwością użytkowania oraz zaawansowanymi właściwościami naświetlania w każdym formacie. Pracuje z dużą prędkością (naświetla do 42 płyt na godzinę), z wykorzystaniem technologii obrazowania Kodak Squarespot, która gwarantuje nam doskonałą jakość, na którą stawia nasza drukarnia i pozwala nam na realizację nawet najtrudniejszych zleceń”.
Technologia ta zapewnia integralność naświetlania obrazu w całym procesie od oryginalnego pliku do maszyny drukującej, bez względu na zmieniające się warunki takie jak zmienność mocy lasera, czułość emulsji płyty oraz jej zmienności fizyczne. Kodak Squarespot wraz z oprogramowaniem do rastrowania Kodak Staccato, jakie również zakupił OZGraf, umożliwia tej drukarni uzyskanie punktów rastrowych o wielkości 20 mikronów, pozwalając na produkcję wyróżniających się na rynku druków o jakości fotografii. To istotne dla drukarni, której celem jest wyróżnienie się na rynku pod względem jakości. Ma już ona wiele sukcesów pod tym względem na swoim koncie. „Wielu wydawców współpracujących na co dzień z różnymi drukarniami w całej Europie, w OZGrafie właśnie realizuje swoje najtrudniejsze prace, uzyskując u nas satysfakcjonującą jakość. Niemal każdego dnia dostajemy maile z podziękowaniami za zrealizowane zlecenia, co bardzo nas cieszy” – mówi Waldemar Lipka.
Zakup nowej naświetlarki Kodak Magnus 800 Quantum wpisał się w filozofię biznesu, jaką realizuje od kilku miesięcy nowy prezes OZGraf. Kompap, którego jest właścicielem, kilka miesięcy po zakupie akcji OZGrafu, stał się właścicielem kolejnej drukarni – Białostockich Zakładów Graficznych (BZGraf). Waldemar Lipka (będący obecnie prezesem obu drukarń) dąży do tego, aby zintegrować działalność tych firm, a co za tym idzie stawia na ich rozwój i ograniczanie kosztów, przy zachowaniu najwyższej jakości. Dlatego nowa naświetlarka Kodak Magnus 800 Quantum wpisuje się w ciąg inwestycji, które mają temu służyć i już niedługo stanowić będzie trzon, jeśli chodzi o naświetlanie płyt (obie pracujące do tej pory w OZGraf-ie naświetlarki zostaną sprzedane), a naświetlarka w drukarni BZGraf będzie uzupełnieniem systemu Kodak Magnus 800 Quantum. „Integracja obu spółek to nie tylko współpracujące działy handlowe, ale także wspólne zakupy, pozwalające wynegocjować lepsze ceny u dostawców i optymalizacja parku maszynowego, również w działach prepress obu drukarń – mówi Waldemar Lipka. – Firma Kodak przy okazji zakupu urządzenia Kodak Magnus 800 Quantum zaoferowała nam również nowy, atrakcyjniejszy kontrakt dotyczący płyt Kodak Electra XD, co jest tego jednym z przykładów”.
Kodak Magnus 800 Quantum, choć działa w drukarni OZGraf niespełna miesiąc, już naświetla większość płyt, jakie są używane w tym zakładzie. Jakość i wydajność urządzenia w codziennej produkcji utwierdzają decydentów oraz użytkowników o trafności wyboru. „Prepress to bardzo ważny etap, jeśli chodzi o zapewnienie wysokiej jakości naszej produkcji – mówi Waldemar Lipka. – Jednak w pozostałych działach również dążymy do udoskonalenia zachodzących tam procesów, stąd wiele nowych inwestycji, które realizujemy zarówno w drukarni OZGraf, jak i BZGraf. Przy tej okazji wymieniamy stary sprzęt na nowszy, dlatego niektóre maszyny sprzedajemy, inne kupujemy (wszystkie zresztą ze środków własnych, nie wspierając się żadnymi kredytami, dotacjami itp.). Wszystko po to, by udoskonalać te zakłady i aby móc produkować jeszcze więcej dobrych jakościowo książek. Warto podkreślić, że tylko w ubiegłym roku OZGraf wykonał 9 mln książek, a BZGraf 6 milionów, co daje nam spory procentowy udział w polskim rynku książki, który kształtuje się na poziomie 100 mln pozycji. To bardzo dużo i świadczy o zaufaniu wydawców do naszej drukarni i wysokiej jakości świadczonych przez nas usług. Z pewnością zakupy dobrego sprzętu, takie jak chociażby naświetlarka Kodak Magnus 800 Quantum, będą pomagać nam osiągać jeszcze większe sukcesy”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.