Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / drupa news / Nowości w rodzinie Kodak NexPress z targów drupa

Nowości w rodzinie Kodak NexPress z targów drupa

Wśród prezentacji przygotowanych przez firmę Kodak na targi drupa 2016 znalazły się zapowiedzi, dotyczące jej nowości technologicznych w obszarze cyfrowych maszyn produkcyjnych z serii Kodak NexPress. Szczególne zainteresowanie towarzyszyło zapowiedziom wprowadzenia na rynek nowej generacji urządzeń bazujących na platformie Max Platform. Firma podała też szczegółowe informacje na temat systemów produkcyjnych NexPress ZX3900/3300 oraz białego, suchego toneru kryjącego – NexPress Opaque White Dry Ink. Są to rozwiązania z jednej strony skierowane do drukarń planujących inwestycję w nową maszynę, z drugiej – do przedsiębiorstw rozważających rozbudowę istniejącego parku sprzętowego.

Maszyna NexPress ZX3900 jest przeznaczona – poza tradycyjnym segmentem druku akcydensowego – dla firm specjalizujących się w produkcji opakowań i materiałów, znajdujących zastosowanie w szeroko pojętej sprzedaży. Wszystko za sprawą papierów i podłoży syntetycznych o wyższej grubości, jakie mogą być w niej zadrukowywane. Eliminuje to ograniczenia w rodzajach realizowanych zleceń.
Maszyny NexPress ZX3900 i NexPress ZX3300 będą dostarczane wraz z nową wersją oprogramowania sterującego (opatrzoną numerem 16). W jego skład wchodzi szereg narzędzi pozwalających na kontrolę jakości obrazu oraz zwiększenie wydajności produkcji. Wśród nich znajdują się m.in.: Ink Estimating Tool – moduł obliczający ilość tonerów CMYK oraz specjalnych, niezbędnych do wykonania danego zlecenia; Spot Color Recipes – umożliwiający tworzenie specjalnych mieszanek tonerów na życzenie klienta oraz korzystanie z nich w przyszłości; Production Dashboard – funkcja umożliwiająca monitorowanie aktywności maszyn NexPress, poziomu zużycia materiałów eksploatacyjnych oraz całkowitej wydajności przy pomocy przenośnego, ręcznego urządzenia; Automated Data Export – opcja dostarczająca okresowych informacji na temat parametrów produkcyjnych maszyny, zintegrowana z systemem zarządzania produkcją MIS; NexPert Operator Support – bazujący na protokole HTML5 kompleksowy system diagnostyki i wsparcia technicznego, pozwalający na szybki dostęp operatora do pracującej maszyny; Variable Speed Control – funkcja wprowadzania prędkości drukowania na etapie tworzenia etykiety pracy (job ticket), optymalizująca jakość i wydajność.

W maszynach NexPress ZX wprowadzono też szereg nowych opcji rozszerzających gamę ich zastosowań. Jedną z nich jest NexPress Opaque White Dry Ink –uzupełniający istniejącą już paletę dziewięciu innych, specjalistycznych tonerów dedykowanych tym urządzeniom. Jak zapewnia Kodak, umożliwia on uzyskanie poziomu nieprzezroczystości w jednym przejściu wyższego o 20% niż w przypadku produkcji wieloetapowej, realizowanej w innych urządzeniach. To z kolei skutkuje wyższą wydajnością i jakością realizowanych tu niskonakładowych prac, np. opakowań, systemów oznaczeń, etykiet czy ekskluzywnych zaproszeń.
Kodak wprowadzi też na rynek NexPress Substrate Expansion Kit – rozwiązanie umożliwiające obsługę wysokogramaturowych podłoży kartonowych o grubości maksymalnej 610 mikronów oraz syntetycznych o grubości do 14 mm. Będą one dostępne w wersji rynkowej w 2017 r. Również w przyszłym roku maszyny NexPress ZX będą mogły obsługiwać media o powiększonej długości arkusza (1219 mm).

Podczas targów drupa 2016 Kodak przedstawił też pierwsze informacje na temat najbardziej wszechstronnych– jak zapewnia firma – maszyn cyfrowych, dostępnych na rynku. Max Platform to nowej generacji maszyny NexPress, bazujące na technologii „dynamicznego” obrazowania – Kodak NexPress Dynamic Imaging. Zastosowano w nich nowy, wielobitowy system nanoszenia danych za pomocą promienników LED. Maszyny będą zadrukowywać niezwykle szerokie portfolio podłoży, pozwalając na realizację dokumentów transakcyjnych, materiałów direct mail, druków akcydensowych oraz fotoalbumów.
Jedną z jego kluczowych funkcji jest wielobitowy, bazujący na technologii LED i zapewniający wysoką rozdzielczość system drukujący. Dostarczając po 8 bitów danych do każdego z cylindrów drukujących, umożliwia on wykonanie prac z wysoką, stabilną jakością, o którą dba zamknięty system kontroli produkcji.
Zastosowana w nich innowacyjna technologia „dynamicznego” obrazowania pozwoli – jak zapewnia Kodak – na tworzenie gładkich przejść (w skali szarości) oraz precyzyjne odwzorowanie detali. Zastosowano tu szereg nowych funkcji, m.in. unikalną, bazującą na obiektach opcję optymalizacji obrazu, która miesza obrazy znajdujące się na tej samej stronie w celu uzyskania najlepszego efektu finalnego. Funkcja elastycznej sekwencji kolorów umożliwia z kolei nanoszenie suchych tonerów w dowolnej kolejności i kombinacji, w zależności od realizowanego zlecenia. Technologia ta pozwala też na uzyskiwanie półtonów przy liniaturze maksymalnej 310 lpi. Wyposażony w nią system drukujący posiada dedykowany tryb obrazowania, umożliwiający dopasowanie go do jakości półtonów charakterystycznej dla innych urządzeń. Podwójne spektrofotometry, działające w trybie inline, pozwalają na automatyczne, realizowane w czasie rzeczywistym pasowanie barw. W efekcie uzyskiwana jest wysoka, stabilna jakość obrazu. Z kolei szybki proces kalibrowania zwiększa wydajność działań, redukując czas przestoju maszyny i usprawniając zadania wykonywane przez operatora.
Maszyny pracujące w technologii Max Platform oferują prędkość z zakresu 70-152 str./min., w zależności od realizowanej aplikacji i wymagań odnośnie jakości. Kodak zadbał też o możliwość zastosowania arkuszy o powiększonym formacie: od 254 x 200 mm do 1219 x 356 mm. Zakres akceptowanych gramatur wynosi 59-530 g/m2, zaś maksymalna grubość podłoża to 610 mikronów.
Zdaniem Roberta S. Taylora, dyrektora generalnego działu rozwiązań elektrofotograficznych i wiceprezesa Print Systems Division w firmie Kodak, wprowadzenie tylu innowacji w rozwiązaniach spod znaku NexPress to najlepszy dowód na znaczenie, jakie maszyny te odgrywają w strategii amerykańskiego producenta względem druku cyfrowego: „Dzięki temu drukarze uzyskują większe możliwości w zakresie realizowania unikalnych prac, jak również nieosiągalną wcześniej wydajność. Dostępne opcje rozbudowy pozwolą naszym klientom na zachowanie konkurencyjności i korzystanie z coraz bardziej dojrzałej technologii druku cyfrowego”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Zapraszamy do wspólnego udziału w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy: przed Państwem niepowtarzalna okazja na zdobycie dwóch wyjątkowych egzemplarzy „Świata DRUKU” (numeru 1/2022 i 4/2022) z autografem utytułowanego sportowca, dwukrotnego medalisty olimpijskiego, rekordzisty Polski w skoku wzwyż – Artura Partyki!
Zachęcamy wszystkich do udziału w licytacji, by zdobyć te unikatowe numery naszego miesięcznika – nr 1/2022 oraz nr 4/2022 – i wspomóc walkę z sepsą! Aukcje trwają od 18 do 28 stycznia br. do godz. 10.00.
Drodzy Czytelnicy, zagrajcie z nami!
Zespół „Świata DRUKU”

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.