Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Wystawa Michała Batorego w Łodzi

Wystawa Michała Batorego w Łodzi

Michał Batory, ceniony na całym świecie plakacista, jest autorem okładek książek wydawnictwa Drzewo Babel. Większość z nich, m.in. do prozy Paulo Coelho, wyeksponowano na trwającej do 20 lutego 2013 r. wystawie „Plakaty i obiekty” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Michał Batory, światowej sławy artysta, jedyny Polak, który doczekał się wystawy swoich prac w paryskim Luwrze, od blisko 18 lat współpracuje z wydawnictwem Drzewo Babel. Stworzone przez niego okładki książek stały się znakiem rozpoznawczym oficyny. Wydawca, Barbara Stępień mówi, że nie wyobraża już sobie, aby ilustracje mógł przygotowywać ktokolwiek inny: „Michał Batory to wyjątkowy artysta postrzegający świat obrazami. Projekty okładek, które otrzymujemy są zawsze unikatowe i niezwykle zaskakujące. Nie często można spotkać artystę, który ma taki dar. Michał wspaniale ubiera wszystkie nasze książki nadając im niepowtarzalny styl”. Prace Batorego są charakterystyczne, dowcipne, zwięzłe, „nieprzegadane”, wzbudzają emocje. Wiele spośród jego okładek, m.in. do prozy Paulo Coelho, stało się nieodłącznym elementem powieści i są bardzo dobrze znane polskim czytelnikom.
Obrazy tworzone przez Batorego pozostawiają odbiorcy kilka możliwych sposobów interpretacji i zawsze na długo zapadają w pamięć. Podczas przygotowywania okładki artysta posługuje się wizualnymi skrótami, podobnie jak w przypadku tworzenia plakatów. „W czasie pracy nad okładką książki zamysł artystyczny obejmuje całość – przednia strona musi uwieść czytelnika obrazem, a tylna słowem – krótkim tekstem o książce – objaśnia Michał Batory. – Rozpoczynając pracę staram się mieć jak najwięcej informacji, które precyzyjnie przekładam w obrazy. Każda okładka wymaga dobrego pomysłu, rzemiosła i wytężonej pracy”.
Batory często tworzy pełną szatę graficzną książek wydawanych przez Drzewo Babel – zdjęcia, typografię, układ stron (np. „Maria Skłodowska-Curie/ listy” Alicji Albrecht, „Goran Bregović – Szczęściarz z Sarajewa” Grzegorza Brzozowicza, „Alfabet zakochanego w Indiach” Jean-Claude'a Carriere'a).
Okładki książek są elementem wystawy Michała Batorego „Plakaty i obiekty”, trwającej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Artysta zaprasza do swojej pracowni, prezentuje własnoręcznie wykonane przedmioty, które później stały się głównym motywem okładek i plakatów. Przykładem może być pistolet, który został skonstruowany z kawałka kliszy filmowej, a następnie sfotografowany i w ten sposób wkomponowany w projekt okładki do powieści Paula Coelho „Zwycięzca jest sam”. Odwzorowany warsztat pracy Michała Batorego oraz wiele okładek książek i plakatów można obejrzeć do 20 lutego przyszłego roku w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.