Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Colours Factory z systemem CtP firmy Agfa Offset

Colours Factory z systemem CtP firmy Agfa Offset

Michał Graś (Colours Factory) i Lidia Matuszak (Agfa Offset) przy naświetlarce Avalon N24-90XT
Fot. Colours Factory

Drukarnia Colours Factory jako pierwsza firma w Polsce i druga na świecie wdrożyła w 3. kwartale br. nowy system CtP firmy Agfa Offset, obejmujący wielkoformatową naświetlarkę Avalon N24-90XT oraz podajnik umożliwiający bezpośrednią obsługę palet – Skid Loader (to z kolei trzecie tego typu rozwiązanie w skali globalnej). Umowa pomiędzy obiema firmami uwzględnia też kontrakt płytowy, na bazie którego Agfa Offset stała się dostawcą materiałów wykorzystywanych przez drukarnię we wszystkich pracujących tu naświetlarkach CtP.

Najważniejsze aspekty wdrożenia nowego systemu to znacząca automatyzacja procesu przygotowania form drukowych w formacie B0, zwiększenie wydajności działań realizowanych przez cały dział prepress, oszczędności czasowe i mniejsze zaangażowanie pracowników przygotowalni cyfrowej do ręcznych prac związanych z produkcją CtP. Jest to pierwsze rozwiązanie CtP belgijskiego producenta zakładzie poligraficznym z Piły, a zarazem kolejne – po trzech ploterach inkjetowych – marki Agfa, w jakie zainwestowała ta drukarnia.

„Przy skali produkcji realizowanej przez naszą firmę w obszarze wielkoformatowego druku offsetowego, inwestycja ta jest znaczącym usprawnieniem w kontekście automatyzacji procesów i możliwości odciążenia osób, dotychczas zaangażowanych w ręczne ładowanie płyt do naświetlarki – mówi Michał Graś, kierownik działu prepress Colours Factory. – Jest ona jednocześnie kolejnym etapem kompleksowego automatyzowania naszego działu prepress. Mamy już za sobą m.in. zrealizowaną dwa lata temu inwestycję w system logistyczny, łączący wszystkie naświetlarki i wywoływarki oraz bezobsługowe odbieranie gotowych form drukowych i ładowanie ich na wózki. Pojawienie się rozwiązania Agfa Offset oznacza miesięcznie nawet 14 ton mniej wielkoformatowych płyt, przerzuconych ręcznie przez operatorów CtP. W skali roku mówimy zatem o ponad 150 tonach. Abstrahując od względów czysto ludzkich, są to dla nas wymierne oszczędności czasowe i ekonomiczne. Dlatego też decydując się na kolejny system CtP postawiliśmy na pełną automatyzację, w tym na podawanie płyt z palet o pojemności do 600 płyt, wprowadzanych bezpośrednio do maszyny. To znacząco podniosło ergonomię i ekonomię całego procesu produkcji form drukowych”.

Pierwsza w Polsce i druga na świecie

„Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie Agfa Offset w naszym kraju i jedno z pierwszych na świecie – dodaje Lidia Matuszak, regionalny szef sprzedaży tej firmy w regionie Polski północno-zachodniej. – Bardzo się cieszymy, że na ten zakup zdecydowała się jedna z największych drukarń w Polsce. Tym bardziej, że – po kilku latach przerwy – oznacza to również powrót do użytkowania płyt CtP produkowanych przez naszą firmę. Na mocy podpisanej umowy staliśmy się dostawcą płyt (w tym przypadku jest to wersja Energy Elite Pro) do wszystkich naświetlarek CtP pracujących w Pile”.

Rozwiązanie, dostarczone i uruchomione we wrześniu br., obejmuje wysokowydajną naświetlarkę w formacie B0 – Avalon N24-90XT oraz przeznaczony dla niej system podawania płyt prosto z palety – Skid Loader. „Całość, biorąc pod uwagę, że mówimy o formacie B0, ma bardzo kompaktowe gabaryty, co przekłada się na dodatkowe korzyści w postaci mniejszej powierzchni niezbędnej na posadowienie maszyny. Dodatkową jej zaletą, którą również doceniają nasi operatorzy CtP, jest sterowanie z poziomu panelu wbudowanego w naświetlarkę. Dzięki temu zwiększa się komfort jej obsługi” – mówi Michał Graś.

Jak przyznaje, obecnie większość produkcji w formacie B0 jest realizowana w nowo uruchomionym systemie firmy Agfa Offset: „Przy jej prędkości (sięgającej 36 płyt w formacie B0 na godzinę), wydajności i ergonomii to naturalna kolej rzeczy – po to nabyliśmy to rozwiązanie. Podajnik, jaki tu znalazł zastosowanie, to niezwykle ważny element. Dotychczas korzystaliśmy z rozwiązania uwzględniającego ręczne ładowanie kaset, wydajność wzrosła tu zatem w sposób znaczący”.

Agfa po raz kolejny

Marek Kruszka – dyrektor ds. produkcji i rozwoju Colours Factory nie ukrywa, że na finalną decyzję o zakupie systemu CtP firmy Agfa wpływ miały między innymi pozytywne doświadczenia z firmą w kontekście trzech dostarczanych tu w latach wcześniejszych ploterów inkjetowych i ich obsługi serwisowej. Obecnie Colours Factory dysponuje dwiema maszynami belgijskiego producenta – Jeti Tauro H2500 LED i Jeti Titan 3020 i stanowią one podstawę jej parku maszynowego w zakresie wielkoformatowego drukowania cyfrowego. „Niezależnie od wysokiej jakości i wydajności tych ploterów, na przestrzeni ostatnich lat mogliśmy obserwować duże zaangażowanie i profesjonalne wsparcie ze strony serwisu Agfa, zapewniające sprawną pracę maszyn tej firmy. Szybka i skuteczna pomoc, szczególnie w tzw. wysokim sezonie, pozwala nam terminowo realizować zlecenia dla naszych klientów, gwarantując bezpieczeństwo produkcji w zakresie druku cyfrowego. Przyjęliśmy zatem, że również w przypadku inwestycji w system CtP będziemy mieli zagwarantowane odpowiednie wsparcie techniczno-serwisowe” – mówi.

Colours Factory: „More than print”

Drukarnia Colours Factory to obecnie jeden z największych polskich prywatnych zakładów poligraficznych, specjalizujących się w szeroko rozumianej produkcji komercyjnej. Cały obiekt zajmuje ponad 16 tys. m2 i pracuje w nim ok. 700 osób, co czyni firmę także jednym z największych pracodawców w regionie Piły. „Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest nasza firma dla całego regionu – mówi Klaudia Grzybowska, Marketing Manager w firmie Colours Factory. – Z tego też względu staramy się wspierać różne lokalne, ale nie tylko, inicjatywy mające na celu popularyzację zawodów związanych z poligrafią”.

Park maszynowy firmy obejmuje liczne maszyny offsetowe i cyfrowe, zarówno pełno- jak i wielkoformatowe (do formatu 1620 × 1200 mm), urządzenia drukujące w technologiach UV, solwentowej czy lateksowej, a także bogato wyposażoną przygotowalnię i dział finalnej obróbki wydruków. Klaudia Grzybowska podkreśla, że – jako jedna z nielicznych drukarń w kraju – spółka posiada także możliwość samodzielnego docinania papieru i kartonu z roli do odpowiedniego arkusza, również do formatu B0+: „To kolejny element wpisujący się w naszą strategię stałego optymalizowania realizowanych procesów produkcji, a także oferowania klientom najlepszych produktów w możliwie najlepszym czasie” – mówi, i dodaje, że także na polu działań proekologicznych drukarnia ma wiele do zaoferowania swoim klientom: „Zastosowanie papierów z odzysku lub certyfikowanych FSC, a także inwestycje w rozwiązania wpływające na energooszczędność i redukcję generowanych opadów czy tzw. śladu węglowego to jeden z naszych priorytetów. Inwestycja w nowy system CtP również wpisuje się w tę filozofię działania, gdyż – podnosząc wydajność i efektywność – wpływa na szereg parametrów produkcyjnych, związanych ze skróceniem procesu produkcji”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Podczas zbliżających się targów Festiwal Marketingu (Warszawa, Hala Expo XXI, 14–15 września 2022 r.) firma Atrium Centrum Ploterowe zaprezentuje bogaty wybór maszyn ze swojego portfolio. Promowane rozwiązania są przeznaczone do różnorodnych zastosowań – m.in. do zadruku tkanin w technologii DTF, grafik wielkoformatowych, gadżetów. Co jeszcze zobaczymy na stoisku Atrium?

Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej (FEFCO) ogłosiła, że nowy ślad CO2 dla tektury falistej wynosi 491 kg CO2e/t, wykazując znaczną poprawę w porównaniu z 531 kg CO2e/t w ocenie z roku 2018. Wynik ten odzwierciedla ciągłe wysiłki podejmowane przez europejską branżę tektury falistej i dostawców papieru w celu zmniejszenia ich wpływu na środowisko.

Grafmasz wprowadził do oferty kolejny model plotera tnącego marki Sinajet – 0912 MT. To zautomatyzowane urządzenie wyposażone w multigłowicę z różnymi narzędziami tnącymi oraz trzema narzędziami bigującymi z serwomechanizmem obsługuje arkusze o wymiarach 1220 × 900 mm i grubości nawet do 20 mm.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.