Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Drukarnia Karton-Pak z nową inwestycją

Drukarnia Karton-Pak z nową inwestycją

Od lewej: Robert Pezda (Karton-Pak), Jan Korenc (Koenig & Bauer), Jerzy Sarama i Waldemar Sulikowski (obaj Karton-Pak) i Grzegorz Szymczykowski (Koenig & Bauer)
Fot. Koenig & Bauer (CEE)

Z początkiem września br. w drukarni Karton-Pak z Nowej Soli rozpoczęła pracę druga już linia produkcyjna B0, bazująca na wielkoformatowej maszynie Koenig & Bauer – model Rapida 145-7+L ALV3, identyczny jak ten wdrożony w zakładzie przed czterema laty. Zakup ten jest elementem strategicznego planu rozwoju: zwiększenia przychodów i udziału eksportu w sprzedaży. Planowany był na 2022 rok, jednak dynamiczny wzrost zapotrzebowania na opakowania kartonowe na bazie tektury litej ze strony firm z branży spożywczej spowodował przyspieszenie inwestycji.

Karton-Pak i Koenig & Bauer ściśle współpracują już od 25 lat. Jak mówi Jerzy Sarama, prezes drukarni, kontrakt na pierwszą maszynę niemieckiego producenta podpisał jako prezes sprywatyzowanej już wówczas spółki Karton-Pak w 1996 r. Podkreśla on także, że ostatnie cztery lata były dla Karton-Pak okresem dynamicznych wzrostów, pozyskiwania nowych klientów (głównie zagranicznych – udział eksportu wynosi tu obecnie ok. 45% i planowane jest jego zwiększenie), zwiększania zatrudnienia (obecnie pracuje tu ok. 300 osób), jak też realizowania kolejnych inwestycji. Ogromny udział w tym sukcesie miało otwarcie w 2017 r. nowego zakładu produkcyjnego, w bardzo sprzyjającej lokalizacji (kilkadziesiąt kilometrów od zachodniej granicy) i wyposażonego m.in. w wysokowydajną linię w formacie B0. „Za sprawą tej inwestycji, dzięki której umocniliśmy naszą pozycję na rynkach krajowych i europejskich producentów opakowań kartonowych dla branży spożywczej, staliśmy się bardzo wiarygodni dla obecnych i potencjalnych partnerów biznesowych z tego segmentu – podkreśla Jerzy Sarama. – Jednocześnie jednak czujemy się zobowiązani, by nieustannie się rozwijać. Stąd konieczność rozbudowy mocy produkcyjnych i jej realizacja z wyprzedzeniem czasowym. Rośniemy wraz z całym rynkiem: segment opakowań kartonowych ma się bardzo dobrze, gdyż zapotrzebowanie na nie zgłaszają zarówno producenci dóbr spożywczych, z którymi przede wszystkim współpracujemy, jak też właściciele marek z innych branż”.
Grzegorz Szymczykowski, dyrektor ds. sprzedaży i serwisu Koenig & Bauer (CEE), dodaje: „Nowa Rapida to ósma maszyna z tej serii dostarczona do firmy Karton-Pak, a zarazem dwunasta pochodząca z fabryki w Radebeul. Obecnie pracuje tu w sumie pięć maszyn marki Koenig & Bauer: dwie linie B0 w nowym zakładzie, zaś w starszym – dwie maszyny pełnoformatowe i jedna wielkoformatowa”.
Na wyposażenie nowo uruchomionej maszyny składają się: siedem zespołów drukujących; wieża lakierująca z technologią tulei rastrowych; pakiet CX do drukowania na podłożach o grubości maksymalnej 1,2 mm; automatyka nonstop (wraz ze wspomnianą wcześniej logistyką stosu); system bez marki bocznej – SIS; systemy jednoczesnego mycia wałków – SRW; dwa systemy dozowania lakieru (dyspersyjnego i UV) oraz bogata technika kontrolno-pomiarowa (systemy ErgoTronic ColorControl Lab, QualiTronic PrintCheck). Podobnie jak wcześniejsze, nowa maszyna została podłączona do centralnego systemu zarządzania produkcją LogoTronic. Maszyna została zintegrowana z kompleksowym systemem sterowania produkcją. Jest ona również objęta całodobową, zdalną kontrolą diagnostyczno-serwisową PressSuport24, zapewnianą przez producenta.
Wyposażenie maszyny w siedem zespołów drukujących (podobnie jak tej zainstalowanej tu cztery lata temu) pozwala na realizację prac z szerszym gamutem kolorystycznym, z czego – jak przyznaje Jerzy Sarama – korzysta coraz większa grupa klientów: „Rozwiązanie to zyskuje na popularności, chociaż temat sam w sobie nie jest prosty. Takie prace wymagają bowiem specjalnego przygotowania na etapie prepress. Drukowanie w siedmiu kolorach, gdzie barwy specjalne czy firmowe zastępowanie są przez zestaw bazujący na systemie CMYK + OGV, daje bardzo duże możliwości, także w kontekście produktywności i oszczędności materiałowych. Jest też dużą wygodą, gdyż z jednej strony pozwala na wspomnianą konwersję barwną, z drugiej – na drukowanie zleceń o różnej kolorystyce na tym samym arkuszu. Kolejną ważną sprawą jest działanie proekologiczne. Nasza drukarnia od wielu lat realizuje założenia polityki zrównoważonego rozwoju, bazujemy w 100% na surowcach odnawialnych, produkcję realizujemy w oparciu o maszyny, które – m.in. dzięki rozbudowanej technice kontrolno-pomiarowej czy wysokiej automatyzacji – wpływają na wyższą efektywność procesu produkcji, redukcję generowanej makulatury i większą energooszczędność (jak maszyna Rapida 145), pomagamy także klientom w procesie projektowania opakowania” – dodaje Jerzy Sarama.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.