Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Wystawa prezentująca sztukę papieru

Wystawa prezentująca sztukę papieru

Do połowy czerwca br. można zwiedzać nowo otwartą w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju wystawę pt. „Krawędź”. Jej autorką jest pochodząca z Zatoru Maria Matyja-Rozpara, doktor sztuki. Artystka porusza się w dziedzinie malarstwa, papieru unikatowego, instalacji site-specific, rysunku i projektowania. W swej twórczości podejmuje tematy związane z chrześcijaństwem, kondycją ludzką, przemijaniem i pamięcią.

W dziełach stworzonych przez artystkę dominują naturalne kolory włókien. Dzięki widocznej trójwymiarowości można poznać liczne warstwy tworzące prace. Ponadto analiza powierzchni pozwala wyłowić poszczególne włókna, z pieczołowitością układane przez twórczynię. Prace Marii Matyji-Rozpary zaprezentowane w Muzeum Papiernictwa ukazują piękno włókien papierniczych, widocznych niemal jak przez mikroskop.

„Etymologia wywodzi jego znaczenie od słowa »krawać«, czyli kroić, ale to oznacza również nadawanie kształtu i poszukiwanie formy. Jednocześnie słowo to oznacza kraniec, koniec czegoś i konieczne zetknięcie się z czymś innym. (…) Nieprzypadkowo wystawa ma miejsce w dusznickiej instytucji, bowiem głównym materiałem, który wykorzystuje Maria Matyja-Rozpara jest papier. Mimo że obecny w życiu codziennym tak często, pełni w nim głównie użytkowe funkcje, co powoduje, że najczęściej nie dostrzegamy jego wyjątkowości. Również w tradycyjnym, potocznym odbiorze technik artystycznych papier nie był odbierany jako materiał szlachetny – »podobrazie« do pasteli czy grafik nie zasługiwało na taką wartość jak szlachetne drewno czy płótno. Cóż, zwykle nie zastanawiamy się nad tym, że papier może być pochodną tych materiałów. Tymczasem papier bardzo często jest i nośnikiem i materialnym świadectwem idei – nieraz tych najważniejszych, decydujących o porządku świata” – tak o wystawie pisze Ewelina Sobczyk-Podleszańska, autorka albumu „Słynne muzea i galerie”.

  • Obecnie 5 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 5/5 (1 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.