Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Drukarnia Sowa rozbudowuje moce produkcyjne w druku rolowym

Drukarnia Sowa rozbudowuje moce produkcyjne w druku rolowym

Od lewej: Michał Okurowski (Docufield) i Łukasz Wąwoźny (Sowa)

W ostatnim czasie w drukarni Sowa z Piaseczna k. Warszawy, specjalizującej się w cyfrowej produkcji książek, wdrożona została druga linia typu roll-to-stack firmy Hunkeler, przeznaczona do cięcia zadrukowanych zwojów na arkusze. Rozbudowa części związanej z postpressem została przeprowadzona z uwagi na ok. 25-proc. wzrost zamówień zrealizowanych przez drukarnię w minionym roku i wynikającą z tego konieczność zwiększenia mocy produkcyjnych w obszarze druku rolowego. Podobne jak poprzednie rozwiązania Hunkeler, nowe urządzenie, pracujące w trybie near-line, zostało dostarczone przez firmę Docufield.

Drukarnia Sowa, będąca jednym z polskich pionierów w obszarze dziełowej produkcji typu print on demand, na początku ub.r. powróciła do produkcji realizowanej w technologii rolowej. Wówczas też pojawiła się tu kompleksowa linia produkcyjna, obejmująca cyfrową maszynę zwojową oraz rozwiązania marki Hunkeler. Firma Docufield dostarczyła urządzenia roll-to-roll zintegrowane z maszyną drukującą, służące do przygotowania i dalszego przetwarzania wstęgi, jak też pracujące w trybie near-line urządzenie typu roll-to-stack, umożliwiające cięcie zadrukowanej wstęgi na arkusze i układanie ich w bloki, przygotowane do procesu oprawy. Jednak już wkrótce okazało się, że w tym drugim obszarze powstało „wąskie gardło” i niezbędne są kolejne inwestycje.

Mówi Łukasz Wąwoźny, prezes zarządu drukarni Sowa: „Okres minionych kilkunastu miesięcy od strony czysto biznesowej był dla nas bardzo pracowity i owocny. M.in. za sprawą powrotu – po wielu latach przerwy – do technologii druku rolowego, w 2020 roku udało nam się zwiększyć przychody o ok. 25%. Prace wykonane z jej udziałem stanowią obecnie 2/3 całego wolumenu zamówień realizowanych przez Sowę”.

Drugie urządzenie Hunkeler typu roll to stack pojawiło się w drukarni Sowa przed kilkoma miesiącami. Jak tłumaczy Łukasz Wąwoźny, zakup był podyktowany kilkoma względami, ale główną przesłanką ku niemu było „wąskie gardło”, jakie tworzyło się na etapie cięcia zadrukowanej wstęgi na arkusze i przygotowywania bloków książkowych do dalszej obróbki: „Zależało nam, by w jeszcze większym stopniu dostosować wydajność części związanej z postpressem z maszyną drukującą, pracującą z prędkością do 200 m/min. Dzięki zakupowi drugiej maszyny roll-to-stack osiągnęliśmy zamierzony efekt. Czas realizacji zamówień uległ skróceniu, a dodatkowo zyskaliśmy zaplecze w postaci drugiego, identycznego urządzenia, co wpływa na bezpieczeństwo całego procesu produkcyjnego. Po wdrożeniu na nowo technologii rolowej przybyło nam nie tylko zleceń, ale i nowych klientów, więc systematyczna modernizacja i rozszerzanie parku sprzętowego stało się koniecznością”.

Wspomniana linia to rozwiązanie umożliwiające poprzeczne rotacyjne odcinanie wstęgi na arkusze, a następnie wzdłużne rozcinanie arkusza na użytki i wykładanie w postaci już przygotowanych bloków książek. W odróżnieniu od pierwszej maszyny, nowa pracuje w systemie 2-up (dwa strumienie wykładanych stosów zamiast trzech), co czyni ją – jak zapewnia Łukasz Wąwoźny – zoptymalizowaną pod kątem oprawy twardej. W dalszej części procesu bloki książek są względem siebie przesuwane, co umożliwia wygodną i efektywną pracę z oklejarką.

„Obecnie proces decyzyjny związany z realizacją danego zamówienia rozpoczynamy od tego, czy wykonywać je w technologii rolowej – mówi Łukasz Wąwoźny. – Stała się ona zatem dla nas swego rodzaju punktem odniesienia dla opłacalności i czasu wykonania konkretnej pracy. To jeszcze jeden ważny aspekt jej wdrożenia i poprawy wydajności, elastyczności, ale też jakości realizowanej u nas produkcji. Udało nam się także pozyskać wielu nowych zleceniodawców z zagranicy. Eksport stanowi obecnie ok. 50% naszych obrotów. W przypadku części zleceń realizujemy kampanie obejmujące wielojęzyczne publikacje”.

Sowa i Docufield – kilkanaście miesięcy udanej współpracy

Po wdrożeniu technologii rolowej drukarnia Sowa dołączyła do stale rosnącego grona użytkowników rozwiązań Hunkeler w naszym kraju. Po kilkunastu miesiącach współpracy obie strony bardzo ją sobie chwalą.

„Maszyny Hunkeler to klasa sama w sobie, o czym doskonale wiedzieliśmy zamawiając je wraz z maszyną do druku rolowego. Nie mieliśmy zatem żadnych wątpliwości odnośnie dostawcy i producenta także w przypadku zakupu drugiej linii roll to stack. Obecnie dysponujemy w tej części produkcji kompleksowym rozwiązaniem, pozwalającym szybko i efektywnie zrealizować zamówienie na książki o zróżnicowanych nakładach – od kilku sztuk (co jest normą np. w przypadku tzw. self-publishing) do nawet kilkuset egzemplarzy. Chwalimy sobie również obsługę przed- i posprzedażową oraz serwisową zapewnianą nam przez firmę Docufield” – mówi Łukasz Wąwoźny.

Michał Okurowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Docufield, dodaje: „Cieszymy się, że możemy być partnerem dla tak znaczącego gracza na rynku cyfrowych drukarń dziełowych, a zarazem pioniera w tym obszarze w naszym kraju, jakim jest Sowa. Z ogromną satysfakcją obserwujemy rozwój tej firmy, także w niesprzyjającym klimacie gospodarczym ostatnich kilkunastu miesięcy”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.