Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Chroma wdraża program ECO3 firmy Agfa

Chroma wdraża program ECO3 firmy Agfa

Krzysztof Raczkowski - prezes zarządu drukarni Chroma (z lewej) i Michał Śliz - dyrektor zarządzający polskim oddziałem firmy Agfa

Internetowa drukarnia Chroma z Żar stała się kolejnym polskim użytkownikiem rozwiązań z programu ECO3, oferowanego swoim klientom przez firmę Agfa. Założenia programu ECO3 bazują na trzech wytycznych: osiągnięciu przez drukarnię lepszych wskaźników ekonomicznych, wdrażaniu procesów zgodnych z polityką zrównoważonego rozwoju oraz zapewnieniu klientom możliwie najwyższej wygody przy eksploatacji rozwiązań Agfa.

Program, oferujący liczne rozwiązania software’owe, sprzętowe i materiałowe, uwzględnia m.in. wyeliminowanie bądź zminimalizowanie chemii, redukcję odpadów, wyeliminowanie wody, obniżenie zużycia energii oraz możliwość ponownego wykorzystania materiałów eksploatacyjnych.

Drukarnia Chroma od 2015 roku używa rozwiązań Agfy: najpierw wdrożono termoczułe płyty drukowe oraz pierwszy system CtP tego producenta, z czasem dołączyło do niego drugie rozwiązanie CtP, bazujące na naświetlarce Avalon. Obecnie cała produkcja realizowana przez przedsiębiorstwo jest wykonywana przy użyciu płyt marki Agfa; od pierwszego kwartału tego roku są to energooszczędne płyty termoczułe Energy Elite Eco, których finalna obróbka odbywa się w dwóch proekologicznych wywoływarkach Arkana. Budowa wywoływarki znacząco redukuje ilość wody i energii niezbędnych do jej działania. Urządzenie umożliwia produkcję znacznie czystszych form drukowych, a proces jej mycia i konserwacji jest o wiele prostszy i krótszy i zajmuje mniej miejsca. Arkana została zoptymalizowana przez producenta pod kątem zastosowania w niej płyt Energy Elite Eco. Wdrożenie kompleksowego rozwiązania firmy Agfa miało także zwiększyć przepustowość przygotowalni offsetowej. „Z uwagi na specyfikę produkcji zależało nam na możliwości wykonania jeszcze większej liczby form drukowych w tym samym czasie. Wykonujemy bowiem około 1500-2000 zleceń dziennie, realizując nawet 25-30 przyrządów na jednej 8-kolorowej maszynie B1 w czasie 7-godzinnej zmiany. A maszyn pełnoformatowych posiadamy w sumie osiem, w różnych konfiguracjach kolorystycznych. Stąd, by sprawnie i bezproblemowo „nakarmić” je wszystkie, najpierw zrealizowaliśmy inwestycje w wysokowydajne naświetlarki CtP marki Agfa, a następnie w równie szybkie, proekologiczne wywoływarki Arkana” – mówi Krzysztof Raczkowski, prezes zarządu drukarni Chroma.

Kolejnym etapem wdrażania elementów programu ECO3 była instalacja licencji na oprogramowanie PressTune, które zbiera w czasie rzeczywistym dane z maszyn drukujących, poddaje ja analizie i tworzy raporty dla osób zarządzających produkcją, co przy dużej liczbie urządzeń jest bardzo przydatnym narzędziem. „Inwestycja miała przede wszystkim zapewnić stabilną, przewidywalną i bezpieczną produkcję – mówi Krzysztof Raczkowski. – To się udało: system PressTune daje nam możliwość kontrolowania jakości i błyskawicznego reagowania operatorów prepress”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Podczas zbliżających się targów Festiwal Marketingu (Warszawa, Hala Expo XXI, 14–15 września 2022 r.) firma Atrium Centrum Ploterowe zaprezentuje bogaty wybór maszyn ze swojego portfolio. Promowane rozwiązania są przeznaczone do różnorodnych zastosowań – m.in. do zadruku tkanin w technologii DTF, grafik wielkoformatowych, gadżetów. Co jeszcze zobaczymy na stoisku Atrium?

Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej (FEFCO) ogłosiła, że nowy ślad CO2 dla tektury falistej wynosi 491 kg CO2e/t, wykazując znaczną poprawę w porównaniu z 531 kg CO2e/t w ocenie z roku 2018. Wynik ten odzwierciedla ciągłe wysiłki podejmowane przez europejską branżę tektury falistej i dostawców papieru w celu zmniejszenia ich wpływu na środowisko.

Grafmasz wprowadził do oferty kolejny model plotera tnącego marki Sinajet – 0912 MT. To zautomatyzowane urządzenie wyposażone w multigłowicę z różnymi narzędziami tnącymi oraz trzema narzędziami bigującymi z serwomechanizmem obsługuje arkusze o wymiarach 1220 × 900 mm i grubości nawet do 20 mm.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.